27 kwietnia 2024, 21:07

Teraz

12°

Fakty

A A A

ŁĘKA OPATOWSKA: Uroczyste otwarcie Elektronicznej Altany Odpadowej

Mieszkańcy gminy Łęka Opatowska  mogą już korzystać z nowoczesnej, elektronicznej altany na odpady segregowane. Altanę udostępnił gminie Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa Sp. z o.o.

W uroczystym otwarciu altany udział wzięli Prezes Zarządu ZZO Olszowa Sp. z o.o.- Sławomir Kraus, Wójt Gminy Łęka Opatowska Adam Kopis, Zarząd Ecoutility Sp. z o.o. –  Hanna Marliere, a także uczniowie i mieszkańcy gminy. Elektroniczna Altana na odpady znajduje się pomiędzy Urzędem Gminy w Łęce Opatowskiej a miejscową szkołą podstawową.


W tym centrum gminy chcemy wyjść na przeciw środowisku. Tutaj jest spora ilość frakcji jaka jest możliwa do składowania. Chciałbym zachęcić mieszkańców aby, nie po rowach czy lasach, ale właśnie tutaj składowali śmieci. Abyśmy mogli każdego dnia cieszyć się pięknem przyrody - mówił podczas otwarcia wójt Adam Kopis.


Elektroniczna altana służy do selektywnego gromadzenia tworzyw sztucznych, papieru, metali, szkła, elektroodpadów, przeterminowanych leków, baterii i żarówek/świetlówek. W Altanie znajduje się także KLAMOTOWISKO czyli półki, gdzie można zostawić lub zabrać sprawne przedmioty z “drugiej ręki”. Korzystanie z altany umożliwia spersonalizowana karta, co zabezpiecza urządzenie przed dostępem osób trzecich i eliminuje zjawisko podrzucania odpadów. System informatyczny na bieżąco powiadamia operatora o zapełnieniu pojemników, co usprawnia logistykę odbioru odpadów oraz wpływa pozytywnie na estetykę miejsca zbiórki.


Ta altana ma 12 wrzutni i dodatkowe drzwi. Osiem wrzutni i drzwi są sterowane elektronicznie i można mieć do nich dostęp dopiero po zalogowaniu się. Zalogować się można poprzez wpisanie się jako użytkownik przez gminę. Uzyskuje się wtedy dostęp albo kartą elektroniczna albo poprzez aplikacje, która generuje nam indywidualny kod QR. Oprócz tego mamy cztery wrzutki nie zabezpieczone elektronicznie. To są wrzutki na drobne przedmioty, leki, baterie, świetlówki. Idea jest taka aby blisko ludzi dostarczyć narzędzie gdzie 24 godziny na dobę można w bezpieczny sposób pozbyć się  odpadów problemowych - powiedziała Hanna Mariele z Zarządu Ecoutility.
 
To pierwsza ale nie ostatnia Elektroniczna Altana na odpady jaką otwarto w powiecie kępińskim.


Łączny koszt całego przedsięwzięcia to jest ponad 9 mln złotych brutto. W 13 altan wyposażamy 13 gmin będących udziałowcami Spółki,tj. powiat ostrzeszowski-gmina Doruchów, jak również gminy z powiatu oleśnickiego - miasto Oleśnica, gmina Oleśnica, Dziadowa Kłoda, Międzybórz i Syvów. Jeżeli chodzi o całą ideę tego przedsięwzięcia to chodzi o wzmocnienie tego systemu selektywnej zbiórki. Tutaj możemy przywieźć odpady, które są selektywnie zebrane, które mają też pomóc gminom w poziomach odzysku recyklingu odpadów. Nasz projekt obejmuje również odbiór tych odpadów. Dodatkowo Spółka zakupiła dwie śmieciarki, które będą bezpośrednio obsługiwały te altany jak również wyposażyliśmy gminy w pilotażowy program związany z uzupełnieniem  systemów odbioru popiołów oraz kompostowników - powiedział prezes ZZO Olszowa Sławomir Kraus.


Jeszcze dziś nowoczesna, elektroniczna altana na odpady segregowane uruchomiona zostanie w gminie Perzów oraz Trzcinica.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl