8 maja 2024, 23:10

Teraz

11°

Fakty

A A A

ŁUBNICE: Niespodziewane głosowanie na sesji




Głosowanie w sprawie funduszu sołeckiego oraz ustalenie sieci szkół do nowej reformy oświatowej – to główne tematy piątkowej sesji Rady Gminy w Łubnicach.

Na posiedzenie przygotowano projekt uchwały w sprawie niewydzielenia z budżetu gminy środków stanowiących fundusz sołecki w 2018 r. Głosowanie rady przyniosło jednak dla niektórych, jak dało się zauważyć, niespodziewany rezultat. 6 radnych podniosło ręce za, 6 było przeciwnych a jedna osoba postanowiła wstrzymać się od głosowania. Taki rezultat sprawił, że cały czas będzie obowiązywała uchwała poprzednia, na mocy której w gminnej kasie trzeba będzie znaleźć pieniądze dla sołectw. - Nie można było podjąć uchwały, bo nie było większości – wyjaśnia radca prawny Jerzy Dela. - W związku z tym uchwała nie została przyjęta i obowiązuje poprzednia uchwała do czasu jej odwołania.

Projekt uchwały o niewyodrębnieniu funduszu sołeckiego powstał w oparciu o planowane inwestycje, na które trzeba będzie wyłożyć niemałe sumy z gminnej kasy. Wszystko wskazuje na to, że samorząd załapie się na środki w ramach gospodarki wodno-ściekowej. Na liście rankingowej ogłoszonej w zakresie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wniosek Łubnic jest na 34 miejscu. Chodzi o przebudowę i rozbudowę sieci wodociągowej z przyłączami w Dzietrzkowicach, Łubnicach, Wójcinie i budowie sieci kanalizacyjnej z przyłączami w Wójcinie. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to na inwestycje do gminy może popłynąć ponad 1,7 mln zł zewnętrznego wsparcia. - Nie chcieliśmy wyodrębniać środków na fundusz sołecki żeby podjąć temat wody – wyjaśniał nam przewodniczący rady Piotr Hyłka. - Okaże się co z wkładem własnym. Myślę, że będzie trudniej, ale może damy radę. To nie zależy tylko od nas, bo i od dochodów i od wójta.

Na sesji ustalono projekt sieci szkół. W tym temacie nie zapowiadają się większe rewolucje. Placówki w Wójcinie i Dzietrzkowicach oraz gimnazjum w Łubnicach mają stać się 8-klasowymi szkołami podstawowymi. - Te szkoły będą wyglądać tak jak przed laty i reformą AWS-u. Nastąpiły nieznaczne kosmetyczne zmiany w obrębach – dodaje przewodniczący. - Dzieci na pewno będzie mniej, bo przy tym niżu, który mieliśmy do tej pory, spadnie liczba uczniów w tych miejscowościach. Ale nie zagraża to mocno bytowi placówek. Na razie nie dotarły do nas informacje o zwolnieniach nauczycieli, ale tak się może zdarzyć. Może też nie będzie chodziło o całkowitą likwidację etatów, a o ich zmniejszenie. To już kwestia dyrektorów szkół.

Podczas piątkowego głosowania rada nadała nowy statut Gminnej Bibliotece Publicznej w Łubnicach.




Autor: patryk.hodera@radiosud.pl