29 stycznia 2022, 02:17

Teraz

-1°

Fakty

A A A

LUTUTÓW: Ćwiczenia strażaków u seniorów

Cztery zastępy straży pożarnej wzięły udział w ćwiczeniach na terenie Dziennego Domu Pobytu w Hucie w gminie Lututów. Wydarzenie odbyło się w piątkowy poranek.

Założenie ćwiczeń było takie, że był to pożar w dwóch pomieszczeniach w budynku. Był to pożar kotłowni, która znajdowała się w piwnicach, i pożar jednego pomieszczenia, sali do rehabilitacji. Główne założenia ćwiczeń to zapoznanie się jednostek OSP z terenu gminy Lututów z architekturą tego budynku, a przede wszystkim były to ćwiczenia zgrywające, więc myślę, że przebiegły pomyślnie – podsumował prezes OSP w Lututowie Marcin Klimas. - Na miejscu były jednostki OSP Lututów, OSP Chojny, OSP Niemojew, OSP Piaski i OSP Huta, jako gospodarz tych ćwiczeń.

Z pomieszczenia ewakuowano seniorów oraz ich opiekunów. - Do tej pory podobne ćwiczenia odbyły się w Szkole Podstawowej w Lututowie, w Przedszkolu w Lututowie, w Filii Szkoły Podstawowej w Niemojewie – mówił burmistrz Marek Pikuła. - Przyszedł czas na takie specyficzne miejsce. Mamy tu do czynienia z osobami starszymi, gdzie podejście naszych druhów musi być zupełnie inne. Myślę, że jest to celowe i przyniesie efekt. Mam nadzieję, że nigdzie nie dojdzie do takich zdarzeń, niemniej jednak lepiej na zimne dmuchać i takie ćwiczenia przeprowadzać. To też jest powodem synchronizacji naszych jednostek, współdziałania i znalezienia się w takich realnych sytuacjach.

Strażacy przećwiczyli również wystąpienie drugiego zdarzenia. Podczas pożaru doszło do pozorowanego wypadku na drodze, w którym poszkodowana została jedna osoba. Po ćwiczeniach wszyscy spotkali się w sali OSP w Hucie, gdzie funkcjonariusze KP PSP st. bryg. Grzegorz Misiek oraz st kpt. Karol Brylak przekazali swoje uwagi oraz wskazówki.

Autor: wieruszow@radiosud.pl