27 maja 2024, 18:27

Teraz

23°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Mariusz Witek z poparciem KO i PiS

Kto zarządzał będzie gminą Ostrzeszów przez najbliższe pięć lat? Ta kwestia wciąż pozostaje otwarta, ponieważ przed nami druga tura wyborów burmistrza. Ostatnia doba przyniosła jednak bardzo istotne w tym kontekście informacje.Jak się okazuje, cztery z pięciu komitetów tworzących nowo wybraną Radę Miejską zawarły porozumienie, zgodnie z którym oficjalnie popierają Mariusza Witka w pojedynku z dotychczasowym włodarzem Patrykiem Jędrowiakiem. Mowa o Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drodze, Prawie i Sprawiedliwości oraz Komitecie „Wspólnie możemy wszystko”. Razem dysponują oni dwunastoma mandatami w Radzie Miejskiej. Pozostałe dziewięć objęli „ Bezpartyjni dla ziemi ostrzeszowskiej”, a więc komitet Patryka Jędrowiaka.
„Powodem tego stanu rzeczy jest negatywna ocena pracy obecnego burmistrza przez tworzących tę większość i brak zdolności koalicyjnej komitetu Bezpartyjni dla ziemi ostrzeszowskiej” - napisał w mediach społecznościowych lider ostrzeszowskich struktur Koalicji Obywatelskiej Jacek Płachta.
Czy to porozumienie przełoży się później na bliską współpracę w Radzie Miejskiej? Czy oto mamy do czynienia z powstaniem koalicji większościowej, łączącej siły, które na arenie ogólnokrajowej i w województwach stoją po przeciwnych stronach barykady?
„Nie mówimy tutaj o żadnej umowie zawartej pomiędzy tymi komitetami” - przekonuje J. Płachta, ale jak będzie naprawdę przekonamy się już na początku maja, kiedy odbyć się ma pierwsza sesja Rady Miejskiej nowej kadencji. Wcześniej jednak poznamy nazwisko burmistrza. Jeżeli pozostanie nim P. Jędrowiak, w nowym układzie sił może mieć poważne kłopoty z pozyskiwaniem poparcia dla swoich inicjatyw. 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl