8 czerwca 2023, 14:55

Teraz

23°

Fakty

A A A

MORAWIN: Spłonęła drewniana stodoła

Na 70 tysięcy złotych oszacowane straty powstałe w wyniku pożaru drewnianej stodoły, do którego doszło w czwartek (12 maja) w miejscowości Morawin (gm. Doruchów). W akcji brało udział osiemnaście zastępów straży pożarnej. Zgłoszenie o pojawieniu się ognia dotarło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie około godziny 16.00.
- Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz siły i środki z terenu powiatu - relacjonuje mł. bryg. Tomasz Jabłoński. - Jak się okazało po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano stodołę w całości objętą pożarem, który w wyniku promieniowania cieplnego rozprzestrzeniał się na sąsiadujący z nią budynek gospodarczy. Jednostki w pierwszej kolejności przystąpiły do obrony tego budynku oraz podania trzech prądów gaśniczych w natarciu na palącą się stodołę.
Ze względu na duże ryzyko przeniesienia się pożaru na inne budynki, na miejsce dysponowano kolejne siły i środki. Łącznie w działaniach udział wzięło 66 strażaków, nie tylko z powiatu ostrzeszowskiego.
- Wspierali nas koledzy z sąsiedniego powiatu – kontynuuje T. Jabłoński. - Z rejonu kępińskiego przyjechał pluton gaśniczy, a z województwa łódzkiego jednostka OSP Wyszanów. Pożar na szczęście udało się opanować. Stodoła uległa spaleniu, ale na szczęście nie było osób poszkodowanych.
Według wstępnych szacunków, ogień strawił mienie o wartości około 70 tysięcy złotych. To zarówno sam budynek stodoły, jak i zgromadzone w nim maszyny i urządzenia (m.in. mieszalnik do pasz, siewnik, opryskiwacz, rozsiewacz nawozu i piła tarczowa) oraz 1,5 t zboża. Przyczyny i okoliczności zdarzenia wyjaśnić ma postępowanie wszczęte przez Komendę Powiatową Policji w Ostrzeszowie. Jako prawdopodobny powód wskazuje się zwarcie instalacji elektrycznej.
Fot. OSP Grabów nad Prosną

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl