23 lipca 2019, 15:45

Teraz

23°

Fakty

A A A

KĘPNO: Mosiński o sytuacji szpitala i szkoły

Sprawa kępińskiego szpitala oraz likwidacja Szkoły Podstawowej w Grębaninie to tematy, którymi chce zająć się poseł Jan Mosiński. Poseł w poniedziałek spotkał się z dziennikarzami aby przedstawić swoje stanowisko.

Jan Mosiński nawiązał do anonimu jaki wpłynął do Zarządu Powiatu Kępińskiego oraz do związanej z tym rezygnacji Jakuba Krawczyka ze stanowiska dyrektora szpitala. Poseł kilka dni temu otrzymał od Zarządy Powiatu Kępińskiego pismo adresowane do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o wyłączenie szpitala w Kępnie z tzw. sieci szpitali i ryczałtowej płatności za kontrakty. To jednoznaczna, zdaniem Mosińskiego, prośba o przywrócenie poprzedniego stylu płatności placówki oraz udzielenie dodatkowych środków z rezerwy Prezesa Rady Ministrów na pokrycie straty bilansowej szpitala i umożliwienie rozpoczęcia działalności bieżącej. Przypomnijmy, że szpital ma zadłużenie na około 5 mln zł.

- Nie wiem czy dyrekcja szpitala wie o tym piśmie Zarządu Starostwa. Z tego co widzę to do wiadomości otrzymują je tylko politycy i Minister Zdrowia. Stąd myślę, że dobrze by było aby też dyrekcja szpitala wypowiedziała się na temat tej propozycji, która może budzić pewne wątpliwości i obawy, bo z reguły lepiej być w sieci szpitali i korzystać z ewentualnych dobroci ustawy niż być wyłączonym. Ale ja nie jestem specjalistą od zarządzania szpitalami, ja się na tym nie znam i dlatego nie będę się wymądrzał, natomiast moja prośba będzie szła w tym kierunku aby spotkać się w szpitalu z dyrekcją szpitala z udziałem pana starosty i parlamentarzystów. Takowe zaproszenie wystosuję do wszystkich stron aby porozmawiać o problemach szpitala kępińskiego i znaleźć odpowiedź co się stało - mówił Jan Mosiński.

Poseł Mosiński będzie dążył do uzyskania kompromisów pomiędzy zarządem szpitala a Zarządem Powiatowym. Na spotkanie chce zaprosić parlamentarzystów z regionu: minister Andżelikę Możdżanowską, senatora Łukasza Mikołajczyka, poseł Bożenę Henczycę, posła Piotra Kaletę, poseł Joannę Lichocką oraz posła Tomasza Ławniczaka. Kolejną sprawą jest likwidacja szkoły podstawowej w Grębaninie. Gmina Baranów podjęła już stosowną uchwałę. Zdaniem posła Mosińskiego uchwała ta podjęta jest bez opinii szkolnych Związków Zawodowych. Chce on wystąpić do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Wojewody Wielkopolskiego z pismem w tej sprawie.

- Do Wojewody o rozważenie podjęcia decyzji unieważniającej podjęcie uchwały przez Gminę Baranów ze względu na brak właśnie tej opinii Związku Zawodowego i po drugie ze względu na aspekt społeczny, gdyż moim zdaniem rodzice nie zostali należycie poinformowani o skutkach likwidacji szkoły, co moim zdaniem podkreślam, wyklucza z obiegu prawnego uchwałę Rady Gminy - twierdzi Mosiński.

Likwidacji placówki w Grębaninie nie chcą mieszkańcy miejscowości. Pismo z podpisami skierowali do minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Autorzy pisma zwracają uwagę na wyż demograficzny, który gwarantuje że szkoła od pierwszej klasy roku 2019/2020 może liczyć na duży przypływ uczniów. Obecnie szkoła liczy 72 dzieci z oddziałem przedszkolnym. - Ze zdziwieniem przyjąłem tą decyzję o likwidacji tej szkoły bez konsultacji takiej większej z rodzicami, no i oczywiście z tymi Związkami Zawodowymi. No mogę się mylić ale nie sądzę - podkreśla poseł PiS.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • wyborca : grzegorz : tłuste koty , te działania zmierzają wprost do utworzenia jeszcze jednej spółki prawa handlowego.......to po co te lądowisko jaki szpital Starosta chce wyłączyć z sieci

  06:33, 14 lutego, | odpowiedz
 • ~Olo : Niech Andżela przestanie mącić!

  22:14, 13 lutego, | odpowiedz
 • ~Alojzy Kucz :
  Lewactwo kępińskie jak zwykle przy wizycie posła Polskiego Sejmu , posła Prawicy , która spełnia oczekiwania zwykłych Polaków - dostało sraczki.
  Dla nich to nie POjęte że można być uczciwym i działać bezinteresownie na rzecz swoich rodaków.

  22:09, 13 lutego, | odpowiedz
 • ~Alojzy Kucz :
  Lewactwo kępińskie jak zwykle przy wizycie posła Polskiego Sejmu , posła Prawicy , która spełnia oczekiwania zwykłych Polaków - dostało sraczki.
  Dla nich to nie POjęte że można być uczciwym i działać bezinteresownie na rzecz swoich rodaków.

  22:07, 13 lutego, | odpowiedz
 • ~Maciej Kucz i Łysy Real : Lewactwo kępińskie jak zwykle przy wizycie posła Polskiego Sejmu , posła Prawicy , która spełnia oczekiwania zwykłych Polaków - dostało sraczki.
  Dla nich to nie POjęte że można być uczciwym i działać bezinteresownie na rzecz swoich rodaków.

  22:06, 13 lutego, | odpowiedz
  • ~Wszystko mie obiecali do: ~Maciej Kucz i Łysy Real : A dla Ciebie to nie pojęte, że jak ktoś wypowiada się źle o PiSie to niekoniecznie musi popierać Platformę Druga sprawa to kwestia PiS-u jako prawicy. To są socjal-demokraci tak samo jak Partia Oszustów, z tym że ci drudzy bardziej liberalni, co nie zmienia faktu, że obie partie psują Polskę, szczując na siebie ludzi.

   07:36, 14 lutego, | odpowiedz
 • ~grzegorz : oooo czyzby ktos zaczal myslec o prywatyzacji kepinskiego szpitala jak myslicie

  16:40, 13 lutego, | odpowiedz
 • ~Dddd : Czytając Romków, Wicków i jakieś tam Ssggg moźna dojść do wniosku, że zaplecze byłego ZSL działa

  16:10, 13 lutego, | odpowiedz

Więcej komentarzy