8 maja 2024, 04:23

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Aleja Gwiazd dłuższa o trzy tablice

W niedzielę (16 września) odsłonięto kolejne trzy tablice w ostrzeszowskiej Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej. Tym razem uhonorowano w ten sposób Jeana Bosa, Remigiusza Rączkę oraz prof. Stanisława Wężyka. Uroczystość, już tradycyjnie, uświetniła Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi. Aleja Gwiazd Sztuki Kulinarnej to jedyne takie miejsce w naszym kraju. Powstało w celu wyróżniania wybitnych znawców kuchni i twórców dań. Pomysłodawca Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Portraw z Gęsi Witold Wróbel nazywa ich „kulinariuszami”. To zupełnie nowe słowo, próżno szukać go w słowniku języka polskiego. Z Festiwalem od samego początku związany jest także prof. S. Wężyk, rokrocznie przewodniczący Kapituły wyłaniającej najlepsze konkursowe potrawy. R. Rączka to z kolei gwiazda programów kulinarnych emitowanych przez TVP Katowice. Niestety z powodów rodzinnych nie mógł uczestniczyć w niedzielnej uroczystości w Ostrzeszowie. Jego wizytę zaplanowano na późniejszy termin. Z zaproszenia skorzystał natomiast J. Bos - dyplomowany Mistrz Kucharski Belgii i Francji, prekursor Kuchni Molekularnej w Polsce. Lista jego osiągnięć jest imponująca. Był szefem kuchni na belgijskim dworze królewskim, pracował dla prezydenta Ruandy, księcia Rainiera w Monako i finalistek konkursu Miss Świata.. W roku 2006 otrzymał medal dla „Najlepszego Kucharza Świata”. Kilkanaście lat temu związał się z Polską. Stąd bowiem pochodzi jego żona. Tuż po odsłonięciu tablicy zapytaliśmy mistrza, co to znaczy dobrze gotować.
-Musimy cały czas myśleć i stać dwiema nogami na podłodze, a nie latać jak samolot. Skupienie  – odpowiedział – Trzeba być skromnym, robić swoje, używać dobrych produktów i odpowiednich metod. Trzeba wszystko robić samemu. Ręce muszą gotować i głowa. To jest moja metoda.
J.
Bos pozytywnie wypowiada się na temat polskiej kuchni, a także kucharzy, którzy, jego zdaniem, są coraz lepsi. Według niego, niedościgłym wzorcem pozostaje jednak kuchnia francuska. Dodajmy, że podczas tej samej uroczystości wręczono także dwa puchary przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za wspieranie dziedzictwa kulinarnego regionu. Pierwszy trafił do prof. Małgorzaty Nogali Kałuckiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podobnie jak prof. Wężyk członkini kapituły Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi. Drugim z pucharów nagrodzone zostało natomniast Stowarzyszenie Ostrzeszowskie Centrum Przedsiębiorczości.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl