29 kwietnia 2024, 11:52

Teraz

16°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Boom na odnawialną energię

Energia odnawialna to przyszłość – wątpliwości co do tego nie miał chyba nikt, kto w sobotnie popołudnie (26 października) wybrał się do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie. Właśnie tam, po raz pierwszy, zorganizowane zostały Targi OZE. W ich trakcie swoje oferty zaprezentowało sześć firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie, jakie pojawiło się w związku z niedawno sfinalizowanym projektem OZE, dzięki któremu na terenie gminy powstało w ostatnich miesiącach ponad pięćset instalacji fotowoltaicznych i solarnych.
- Nawet już w trakcie trwania projektu wielu mieszkańców dzwoniło do nas z pytaniem o przyszłość, czy takie projekty będą powtarzane - mówi burmistrz Patryk Jędrowiak. – Na tę chwilę wiemy, że nowych naborów nie ma, natomiast wszystkie prywatne firmy mają własne oferty, związane również z pomocą w uzyskaniu aktualnych dofinansowań, instalacją i rozliczaniem tego.
W gronie wystawców znalazła się m.in. firma Semper Power, która opracowywała dokumentację, a następnie nadzorowała cały proces realizacji projektu OZE w gminie Ostrzeszów.
- Był to dosyć trudny projekt ze względu na czas realizacji - przyznaje dyrektor Krzysztof Lipka – Musieliśmy poświęcić na to bardzo wiele energii i czasu. Oczywiście za to otrzymywaliśmy wynagrodzenie, to była nasza praca. Było to trudne ze względu na fakt, że w tej chwili duże firmy mają bardzo dużo ekip montażowych. Jakość tych ekip była bardzo mocno zróżnicowana. Część ekip była bardzo doświadczona, realizowała ten projekt bardzo dobrze. Jednym  z podwykonawców była firma z Ostrzeszowa, na pewno jedna z lepiej działających ekip. Nadzór nad projektem był dosyć szczegółowy i trudny.
Krzysztof Lipka przyznaje, że przeżywamy obecnie prawdziwy boom, jeśli chodzi o zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii.
- On dotyczy przede wszystkim instalacji fotowoltaicznych, ale również pomp ciepła, zwłaszcza powietrznych, które technologicznie mocno się poprawiły, sprawność tych urządzeń jest zupełnie inna niż jeszcze kilka lat temu. Przystępność cen też się do tego przyczynia. Największym przegranym są na pewno kolektory słoneczne, które technologicznie odstają od reszty. Zastępują je powietrzne pompy ciepła, typowo do ciepłej wody użytkowej, które są o wiele tańsze i mniej obsługowe.
Mając to wszystko na uwadze, trudno się dziwić bardzo dużemu zainteresowaniu targami ze strony mieszkańców. Zachęceni dużą frekwencją organizatorzy targów, dają do zrozumienia, że jest szansa, aby ta inicjatywa była kontynuowana.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl