20 maja 2024, 18:02

Teraz

21°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Budżet obywatelski po raz drugi. Ile wniosków złożono?

15 projektów zgłoszonych zostało w ramach tegorocznej, już drugiej, edycji Ostrzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Termin składania wniosków minął 31 maja, a 1 czerwca ruszyła ich weryfikacja. Zwycięzców internetowego głosowania poznamy 23 października. Podobnie jak w ubiegłym roku, na wybrane przez mieszkańców zadania przeznaczono 500 tysięcy złotych, z czego 400 tysięcy złotych na inwestycje duże (wartość jednej nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych), 70 tysięcy złotych na zadania małe (wartość jednej nie może przekroczyć 35 tysięcy złotych), a 30 tysięcy złotych na inne zadania (wartość jednego nie może przekroczyć 15 tysięcy złotych).
- Rozłożenie pomiędzy poszczególnymi grupami zadań jest równomierne, tak jak w zeszłym roku – powiedział nam burmistrz Patryk Jędrowiak. - Na etapie weryfikacji jeszcze będziemy musieli sprawdzić, czy na pewno są dobrze przyporządkowane do odpowiednich grup. Tak jak w zeszłym roku, proponowane zadania są bardzo różnorodne. Powtórzył się wniosek dotyczący bardziej zielonego zagospodarowania centrum miasta, czyli rynku. Mamy również wnioski dotyczące placu zabaw, twardej infrastruktury drogowej i oświetleniowej, ale także zadań miękkich, czyli organizacji różnych spotkań czy chociażby zlotu motocyklowego.
Najbardziej kosztowne z tych przedsięwzięć to, jak łatwo się domyślić, zagospodarowanie rynku, remonty dróg i place zabaw. Należy przy tym dodać, że jeżeli samorządowi uda się w międzyczasie pozyskać zewnętrzne dofinansowanie do któregoś z zaproponowanych zadań, wówczas zostanie ono wycofane z Budżetu Obywatelskiego. Pomimo wysokiej inflacji, kwota przeznaczona na ten cel pozostała na poziomie roku ubiegłego.
- Jak na nasze miasto są to naprawdę duże kwoty – uważa burmistrz. - Biorąc pod uwagę, że znacznie większe miejscowości przeznaczają w granicach miliona złotych to jak najbardziej jest to satysfakcjonujący poziom dla mieszkańców.
Zdaniem P. Jędrowiaka, idea Budżetu Ostrzeszowskiego w Ostrzeszowie już się przyjęła.
- Na przykładach innych miejscowości widzieliśmy, że budżet obywatelski rozwija się wraz z czasem – zaznacza. - W naszym przypadku natomiast widać, że oczekiwanie na Budżet Obywatelski było na tyle duże, że w pierwszej edycji liczba wniosków była satysfakcjonująca, a druga edycja to potwierdza.
Zgodnie z harmonogramem, weryfikacja zgłoszonych projektów potrwa do 30 czerwca, po czym nastąpi prezentacja zakwalifikowanych do dalszego etapu. 10 września ruszyć ma internetowe głosowanie, które zostanie zamknięte 30 września. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 23 października.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl