29 kwietnia 2024, 10:49

Teraz

16°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Dzień Strażaka z pandemią w tle

- To był dla nas bardzo trudny rok – nie krył podczas obchodów Dnia Strażaka komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie Piotr Mazurkiewicz. Uroczystość odbyła się w poniedziałek (24 maja) i ze względu na konieczność zachowania reżimu sanitarnego miała skromniejszy charakter niż w minionych latach. Druhowie i ich goście zebrali się na placu za budynkiem komendy, by podsumować minione dwanaście miesięcy. Rozpoczęto od minuty ciszy w intencji tych, którzy w tym okresie odeszli na wieczną wartę. Jest wśród nich starszy aspirant Anna Stempniewicz, główna księgowa KP PSP w Ostrzeszowie.
- Parę lat temu byłem tutaj na kontroli i, powiem wprost, pani księgowa wtedy uratowała tę kontrolę swoją merytoryką, zaangażowaniem – wspominał bryg. Marcin Brzeziński, reprezentujący Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu – Życzę państwu, żebyście spotykali takich ludzi jak pani księgowa na swojej drodze. Była to na pewno wyjątkowa osoba. Pamiętajmy o o takich ludziach.
Anna Stempniewicz to jedna z ofiar pandemii koronawirusa, w której zwalczanie polscy strażacy angażują się od samego początku.
- Zarówno strażacy zawodowi, jak i druhowie ochotnicy zajmowali się dystrybucją środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej, wspomagaliśmy personel medyczny i Narodowy Program Szczepień – podsumowywał bryg. Piotr Mazurkiewicz, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. - Pomagaliśmy osobo starszym oraz objętym kwarantanną. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować wszystkim funkcjonariuszom i druhom za zaangażowanie, trud i ogromny wkład pracy w walce ze śmiertelnym wirusem.  
Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeden z funkcjonariuszy ostrzeszowskiej jednostki – mł. ogn. Radosław Gatkowski – pełnił służbę na pierwszej linii walki z pandemią, a mianowicie w tymczasowym szpitali covidowym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Za to szczególne zaangażowanie przyznano mu specjalny urlop nagrodowy. Mimo tych trudnych, często dramatycznych wydarzeń, strażacy w powiecie ostrzeszowskim mieli też powody do radości i zadowolenia.
- Dzięki dodatkowemu wsparciu finansowemu udało nam się zrealizować szereg zakupów i inwestycji za ponad 230 tysięcy złotych – podkreślił P. Mazurkiewicz. - Są to m.in. zakup zestawu pralniczo-suszącego, serwer z oprogramowaniem, osiemnaście sztuk specjalnych ubrań, motopompa daihatusu, namiot pneumatyczny, przenośny zbiornik na wodę o pojemności 13 tysięcy litrów, dodatkowy sprzęt ratowniczy i szkoleniowy oraz udało nam się pokryć w całości blachą mocno przeciekający dach nad garażami i salą gimnastyczną. W ramach dotacji dla jednostek OSP, do naszego powiatu dotarły środki na kwotę prawie 460 tysięcy złotych, z przeznaczeniem na zakup pojazdów i sprzętu, remonty strażnic, wyposażenie osobiste i ochronne.
Nie można też zapomnieć o wielkim sukcesie jednostki OSP w Czajkowie, która wzbogaciła się o nowy, wart około 800 tysięcy złotych, średni samochód ratowniczy, wygrywając w drugiej turze tzw. bitwy o wozy. Dzień Strażaka to tradycyjnie okazja do życzeń i podziękowań. Nie zabrakło ich więc także podczas poniedziałkowych obchodów.
- Ta służba, ta praca jest dla nas wypełnieniem życia – stwierdził M. Brzeziński. - Stała się misją także dla naszych rodzin, które przecież też są zaangażowane w bycie strażakiem. To, że jesteście dyspozycyjni, że uczestniczycie w akcjach poza godzinami służby świadczy o tym, że jest to wyjątkowa służba, wyjątkowe powołanie.
W imieniu samorządowców ziemi ostrzeszowskiej głos zabrał starosta Lech Janicki. Wyraził uznanie i szacunek dla strażackiej, trudnej i niebezpiecznej, ale jakże nam wszystkim potrzebnej służby. Stwierdził, że nie przez przypadek straż pożarna jest najlepiej ocenianą przez Polaków służbą i deklarował chęć współpracy i dalszego jej wspierania. Jak zwykle, bardzo ważnym punktem uroczystości z okazji Dnia Strażaka stało się wręczenie nagród, odznaczeń i awansów wyróżniającym się funkcjonariuszom.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl