30 kwietnia 2024, 01:50

Teraz

17°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Nikłe zainteresowanie powrotem do szkół

Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej, od 25 maja w szkołach podstawowych mogą odbywać się zajęcia dla uczniów klas I-III. Ostateczną decyzję pozostawiono w rękach dyrekcji poszczególnych placówek oraz władz samorządowych. W gminie Ostrzeszów niewielkie grupy dzieci powróciły do Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie. Zdaniem dyrektora Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych Sławomira Cwojdzińskiego, przepisy regulujące ten powrót są mało precyzyjne, co utrudnia ich interpretację i realizację w praktyce.
- Dopuszcza się możliwość zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki – wyjaśnia. - To budzi największe wątpliwości i rodzi pytanie, jak dyrektorzy mają sobie z tym poradzić. Mogłoby to doprowadzać w niektórych jednostkach do tego, że nauczyciel prowadzi zajęcia zarówno zdalne, jak i po części opiekuńcze z elementami dydaktyki. To nie zostało dookreślone. Dyrektorzy i nauczyciele nie do końca mają możliwość właściwej interpretacji tego zapisu.
Z przeprowadzonego rozpoznania wynika, że na terenach wiejskich zainteresowanie ze strony rodziców jest znikome. Tylko nieliczni skłonni byliby kierować swoje dzieci na zajęcia odbywające się w budynkach szkolnych. W przypadku niektórych placówek zainteresowanie było wręcz zerowe. Dlatego właśnie małe szkoły wiejskie pozostaną zamknięte. Podobnie jak Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrzeszowie. Tym samym, zajęcia odbywać się będą jedynie w Szkole Podstawowej nr 2 oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rojowie, ale towarzyszyć będą temu określone zasady i ograniczenia wynikające z zagrożenia epidemiologicznego. Jak zaznacza dyrektor ZOPO, jest to forma opieki przeznaczona przede wszystkim dla rodziców, którzy, mówiąc wprost, nie mają z kim zostawić swoich pociech, kiedy idą do pracy. W praktyce dotyczy to uczniów klas I-II. Według złożonych deklaracji, ma być ich łącznie, w obu szkołach, około dwudziestki. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, jedna grupa świetlicowa nie może liczyć więcej niż dwanaście osób. Dodatkowo, od 25 maja do 1 czerwca uczniowie klas ósmych mają zapewnione konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne, w szczególności z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty oraz możliwość korzystania z biblioteki.
- Ale trzeba tu powiedzieć, że te konsultacje i ten kontakt cały czas funkcjonuje w postaci dziennika elektronicznego i zdalnego nauczania – zaznacza dyrektor Cwojdziński. - Teraz konsultacje mają zostać poszerzone o bezpośredni kontakt w szkole, który ma być przez dyrektora odpowiednio przygotowany. Ma umożliwić ósmoklasistom lepsze przygotowanie do egzaminu.
Z kolei od 1 do 7 czerwca dyrektorzy szkół podstawowych mają zapewnić możliwość konsultacji z nauczycielami uczniom klas I-VII.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl