11 maja 2024, 05:05

Teraz

11°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Powiat rozpoczyna reformę oświaty

Rada Powiatu w Ostrzeszowie przystąpiła do wdrażania założeń reformy oświaty. Na nadzwyczajnym posiedzeniu odbywającym się 24 lutego podjęto uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego. Dokument oczekuje teraz na opinie Kuratora Oświaty i związków zawodowych. Zgodnie z zapisami nowego Prawa oświatowego, 1 września bieżącego roku trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształca się w trzyletnią branżową szkołę I stopnia, trzyletnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w trzyletnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, zaś szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie w szkołę policealną dla osób posiadających wykształcenie średnie lub średnie branżowe. Na mocy podjętej przez Radę Powiatu uchwały, zmiany te wprowadzone zostaną z Zespole Szkół nr 1, Zespole Szkół nr 2 oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.
-Powiat ostrzeszowski dokonał analizy zainteresowania uczniów szkołami danego typu, pochodzących z terenu powiatu ostrzeszowskiego oraz powiatów ościennych – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, przedstawionym podczas sesji przez wicestarostę Adama Mickiewicza – Corocznie gimnazjum kończy w powiecie około 600 uczniów. W roku 2019 liczna ta będzie dwukrotnie wyższa. Biorąc jednak pod uwagę niż demograficzny, istniejąca baza lokalowa szkół prowadzonych przez powiat jest w pełni wystarczająca. Odpowiednia ilość pomieszczeń do realizacji zadań edukacyjnych nie spowoduje dwuzmianowości. W trosce o uczniów niepełnosprawnych w planie sieci szkół uwzględniono funkcjonowanie szkolnictwa specjalnego. Zaproponowane w uchwale rozwiązania gwarantują uczniom właściwe warunki realizacji obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki, a szkołom zapewniają właściwe warunki do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Uchwała zawiera również plan sieci szkolnej, jaki w powiecie ostrzeszowskim obowiązywał będzie od 1 września 2019 roku. Wówczas bowiem trzyletnie licea ogólnokształcące i czteroletnie technika przekształcą się odpowiednio w czteroletnie licea ogólnokształcące i pięcioletnie technika. Należy dodać, że podczas swojej ostatniej sesji Rada Powiatu zaaprobowała podwyższenie kapitału zakładowego Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia. W praktyce oznacza to przekazanie spółce kolejnego miliona złotych z przeznaczeniem na planowane w najbliższych latach inwestycje. To realizacja wyrażonego przez Radę zobowiązania, zgodnie z którym przez osiem lat, począwszy od 2016, OCZ każdego roku zasilane będzie kwotą miliona złotych. Według zapowiedzi prezesa spółki Marka Nowińskiego, w najbliższym czasie poznamy dokładne plany dotyczące przebudowy i rozbudowy szpitala. Program piątkowego posiedzenia Rady Powiatu uzupełniło podjęcie uchwał dotyczących ustalenia wysokości środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (na rehabilitację zawodową przeznaczono 52.100zł., a na rehabilitację społeczną 2.502.233zł.) oraz wprowadzenie zmian budżecie powiatu.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl