15 maja 2024, 01:57

Teraz

12°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Straż Miejska zaprasza w swoje szeregi

Straż Miejska w Ostrzeszowie potrzebuje wzmocnień kadrowych. Niestety, póki co brak chętnych do wstąpienia w jej szeregi. Na ogłoszony w grudniu konkurs nie wpłynęła żadna oferta, w związku z czym ogłoszenie zostało ponowione. Czy tym razem spotka się z zainteresowaniem? Już od ponad roku, po odejściu jednego z funkcjonariuszy, w Straży Miejskiej jest jeden wakat, ale docelowo stan osobowy formacji ma się zwiększyć o dwie osoby, do sześciu. Zdaniem komendanta Sławomira Grzegorowskiego, to niezbędne minimum. W tej sytuacji, zerowy odzew na ogłoszenie o konkursie musiał być dużym rozczarowaniem.
-Być może było to spowodowane okresem świątecznym - przypuszcza komendant – Trzeba było między innymi uzyskać z sądu zaświadczenie o niekaralności, a był to okres niesprzyjający temu. Być może nie było to odpowiednio rozpropagowane. Dlatego ogłosiliśmy konkurs jeszcze raz i czekamy na kandydatów.
Warto więc przypomnieć, jakie warunki trzeba spełniać, by móc ubiegać się o tę pracę.
-Obywatelstwo polskie, ukończone 21 lat, niekaralność potwierdzona oczywiście zaświadczeniem – wylicza S. Grzegorowski – Posiadanie co najmniej średniego wykształcenia, nie musi być matury, nienaganna opinia. Nie ukrywam, że policja robi szczegółowy wywiad na temat kandydata. Pozostałe wymogi to posiadanie prawa jazdy w zakresie prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego, a także odpowiedni stan zdrowia, potwierdzony badaniem przez lekarza i psychologa.
Na co może liczyć osoba, która zdecyduje się złożyć swoją aplikację i pozytywnie przejdzie procedurę naboru? Zapytaliśmy o to funkcjonariusza z dwuletnim stażem Mariusza Ciechanowskiego.
-Praca fajna, dwuzmianowa, między ludźmi – ocenia – Można zobaczyć jakie ludzie mają problemy, z czym się zmagają. My staramy się tym problemom zapobiegać i pomagać.
Służba w Straży Miejskiej może być dobrą opcją zarówno na start kariery zawodowej, jak również na jej zwieńczenie.
-Na pewno najchętniej byśmy tu widzieli emerytów mundurowych, ale też młodzież kończącą szkoły średnie, zwłaszcza technika mundurowe – przyznaje komendant – Mógłby to być pierwszy etap pracy. Dlaczego iść do jakichś uzbrojonych formacji ochronnych, gdzie praca i płaca jest różna. Mogą przyjść do nas, a później sami stwierdzą, czy im się podoba czy nie.
Dla wielu osób istotne może być również to, że funkcjonariusz Straży Miejskiej to pracownik samorządowy i członek korpusu służby cywilnej, co wiąże się ze stabilnością zatrudnienia, aczkolwiek wysokość wynagrodzenia trudno uznać za konkurencyjną w stosunku do wielu innych miejsc pracy. Termin składania aplikacji upływa 24 stycznia. W przypadku braku odzewu, konkurs ma być ponawiany do skutku, a dodatkowo ofertę złożono w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl