26 kwietnia 2024, 22:04

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Strażacy zawodowcy podsumowali rok

949 zdarzeń, w tym 177 pożarów i 751 miejscowych zagrożeń, czyli przede wszystkim wypadków i kolizji drogowych zanotowała w ubiegłym roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. Podsumowanie działań podejmowanych na przestrzeni minionych dwunastu miesięcy nastąpiło 4 marca, podczas uroczystej narady, w której udział wzięli m.in. poseł Piotr Kaleta i starosta Lech Janicki, a także przedstawiciele samorządów gminnych, służb i organizacji wspierających strażaków. Zdaniem komendanta powiatowego PSP Tomasz Maka, rok 2018 można uznać za udany.
-Nawet patrząc na liczbę interwencji. Było ich niecałe 959, o wiele mniej w porównaniu z rokiem 2017. Poza tym my, jako Państwowa Straż Pożarna oraz jednostki ochotniczej straży pożarnej bardzo dobrze funkcjonujemy w Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Podobnie jak inne jednostki poza Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym. Dbamy o nie, chcemy, żeby się rozwijały, dofinansowujemy je z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a także Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Bardzo pozytywnie na temat pracy ostrzeszowskich strażaków zawodowców wypowiadał się Naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu bryg. Robert Klonowski. Wysokie oceny przełożyły się na wyniki rankingu prowadzonego przez Komendę Wojewódzką.
-Badamy obecnie już ponad czterdzieści obszarów, które sprawdzają funkcjonowanie naprawdę każdego aspektu jednostki i całego systemu w powiecie – wyjaśnił – No i miło mi powiedzieć, że komenda w Ostrzeszowie dobrze wypada w tym rankingu za rok 2018. Zajęła wysokie, czternaste miejsce, czyli w połowie stawki, ale ważne jest nie tylko miejsce. Jeżeli mamy 31 komend, to ktoś musi być pierwszy, a ktoś trzydziesty pierwszy. Nas o wiele bardziej interesuje analiza poszczególnych obszarów, a po drugie różnice punktowe pomiędzy tymi najlepszymi, a tymi najgorszymi, które przecież też tak naprawdę nie są złe. Ta różnica punktowa jest z roku na rok coraz mniejsza. Spłaszczanie się wyników świadczy o tym, że jakość usług ratowniczych stale rośnie.
Szerokim echem odbił się w całym kraju ubiegłoroczny wyjazd polskich strażaków do Szwecji, gdzie zmagali się z potężnymi pożarami lasów. W ponad stuosobowej grupie znalazła się także piątka funkcjonariuszy jednostki z Ostrzeszowa.
-Nie wszystkie komendy straży pożarnej brały udział w tym wyjeździe, nieliczne jednostki były w tym tzw. module – podkreśla T. Mak – Akurat nasza jednostka znalazła się w tej części, które brały udział w wyjeździe do Szwecji. Sprawdziliśmy się, dostaliśmy pochwały, te osoby, które wyjechały zostały wynagrodzone przez Komendanta Głównego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Uznanie w oczach przełożonych wzbudzają też autorskie programy prewencyjne organizowane przez KP PSP w Ostrzeszowie.
-Prewencja społeczna, czyli ratowanie ludzi przed wystąpieniem zagrożenia, to jest przyszłość systemu ratowniczego – uważa R. Klonowski – Inwestowanie w edukację i profilaktykę. Komenda ostrzeszowska jest jednym z liderów w Wielkopolsce. Ich akcje edukacyjne, takie jak „Mądra mama – bezpieczne dziecko”, jest przez nas propagowana w całym województwie jako dobry przykład, wart naśladowania przez inne komendy.
Od ponad dwóch miesięcy mamy już rok 2019. Warto więc zapytać o plany.
-Chcielibyśmy się trochę doposażyć – zapowiada T. Mak – Myślimy o zakupie sprzętu ratownictwa wodnego. Poza tym chcielibyśmy dalej prowadzić działania z zakresu prewencji społecznej. Złożyliśmy wniosek o zakup tzw. symulatora pożarów wewnętrznych. Będziemy też nadal współpracować i wspierać ochotnicze straże pożarne. Będziemy popierać wniosek OSP Ostrzeszów w celu zakupienia nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
Wsparcie przy pozyskaniu tego pojazdu deklarowali też poseł Piotr Kaleta i wiceburmistrz Ostrzeszowa Barbara Gmerek. Innym priorytetem Komendy Powiatowej PSP jest przeprowadzenie naboru i uzupełnienie trzech wakatów. Aktualnie służbę w jednostce pełni 47 funkcjonariuszy.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl