1 maja 2024, 15:39

Teraz

22°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: W 79 rocznicę września

Kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna, harcerze oraz poczty sztandarowe – wszyscy oni zebrali się 3 września pod Pomnikiem Harcerskim w Ostrzeszowie, by uczcić 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej i upamiętnić jej ofiary. Zgodnie z wieloletnią już tradycją, uroczystość otworzyła sztafeta pokoju, której członkowie zapalili przed pomnikiem znicz, używając do tego ognia przyniesionego z Wielunia, pierwszego polskiego miasta zbombardowanego przez hitlerowców. Stało się to już po raz dziesiąty, za co dziękował starosta Lech Janicki.
-Sztafeta niosła ogień pokoju przez miejscowości, w których doszło do krwawych mordów mieszkańców. Przez Wyszanów i Torzeniec, by zapalić znicz pod Pomnikiem Harcerzy, naszą ostrzeszowską lilijką, miejscem, w którym znajdują się urny z ziemią z miejsc walki i straceń harcerzy.
O początkach niemieckiej okupacji na ziemi ostrzeszowskiej mówił przewodniczący Rady Miejskiej Edward Skrzypek.
-Także mieszkańcom ostrzeszowskiej ziemi początek wojny o okupacji przyniósł łzy i cierpienia, czego przykładem była masakra ludności cywilnej w Torzeńcu oraz aresztowanie zasłużonych obywateli naszego miasta przetrzymywanych w budynku obecnego sądu, skąd zostali wywiezieni do Winiar pod Kaliszem i rozstrzelani w grudniu 1939 roku.
Zdaniem E. Skrzypka obchodzona rocznica ma szczególne znaczenie w roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
-Pokazuje, że nasz naród potrafi w chwilach największego zagrożenia wykazać ogromną determinację i poświęcenie, aby obronić swą suwerenność, polską mowę i wiarę. Daje nam za przykład wydarzenia oraz bohaterów, którzy wzmacniają w nas poczucie narodowej dumy i więzi. Cześć i chwała bohaterskim żołnierzom września 1939 roku i wszystkim obrońcom Ojczyzny podczas II wojny światowej, dzięki ofierze których możemy cieszyć się wolnością i przeżywać prześwietny jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości. Wieczna chwała niepodległej Polsce!
Okolicznościowy referat, poświęcony wydarzeniom z września 1939 roku wygłosił Janusz Kryś – nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym.
-Fakt, iż od tamtych wrześniowych dni minęło już 79 lat powoduje, że wśród nas żyją jedynie nieliczni kombatanci września. Dlatego też naszym wspólnym, patriotycznym obowiązkiem jest troska o to, by ludzie i wydarzenia tamtych dni nie pozostały jedynie rozdziałem w podręcznikach najnowszej historii Polski.
W finale uroczystości, przybyłe delegacje złożyły u stóp Pomnika Harcerskiego wiązanki kwiatów, a ksiądz kanonik Paweł Maliński odmówił wraz z zebranymi wspólną modlitwę za obrońców Ojczyzny.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl