8 sierpnia 2020, 01:21

Teraz

21°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: W lokalach wyborczych maseczki obowiązkowe

Już w najbliższą niedzielę o godzinie 7.00 swoje podwoje otworzą lokale wyborcze, umożliwiając nam zagłosowanie na jednego z jedenastu kandydatów na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Ze względu na wciąż trwający stan pandemii musimy jednak liczyć się z pewnymi zmianami i ograniczeniami. Podstawową kwestią, o której musimy pamiętać wychodząc z domu jest zabranie z sobą maseczki.
-To, że nie obowiązują one w otwartej przestrzeni publicznej, nie znaczy, że nie obowiązują w zamkniętych miejscach, jak choćby lokale wyborcze - podkreśla sekretarz miasta i gminy Ostrzeszów Wojciech Bąk. – Chodzi tu o bezpieczeństwo nas wszystkich. Komisje obwodowe będą wyposażone w odpowiednie środki dezynfekcyjne, będą miały zapewnione przyłbice, maseczki i rękawiczki. Pozostaje apelować o zdrowy rozsądek, a także o to, aby ruch w lokalu wyborczym odbywał się w miarę sprawnie, żeby przemyśleć na kogo będziemy głosować jeszcze zanim udamy się do lokalu wyborczego, żeby wyborca w lokalu wyborczym spędził jak najmniej czasu, żeby nie tworzyły się kolejki i kumulacja osób.
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia, w każdym lokalu wyborczym na każde cztery metry kwadratowe powierzchni nie powinien przypadać więcej niż jeden wyborca. Rolą członków komisji będzie dopilnowanie przestrzegania zarówno tej, jak i wszystkich pozostałych zasad bezpieczeństwa.
-Oprócz tego, będziemy musieli dla każdego lokalu wyborczego powołać gospodarza, którego zadaniem będzie przyjście co pewien czas i przetarcie blatów stołów, wietrzenie itp. To wszystko dla naszego wspólnego bezpieczeństwa – dodaje W. Bąk.
Wszystkie osoby obawiające się o swoje zdrowie lub z innych powodów nie będące w stanie udać się do lokalu wyborczego, mogły skorzystać z opcji głosowania korespondencyjnego.
-Termin zgłoszenia wniosku w tej sprawie już upłynął. Składać mogą wnioski jeszcze tylko wyborcy, którzy pozostają w kwarantannie – dodaje sekretarz miasta i gminy. – Spodziewaliśmy się większej liczby osób zainteresowanych głosowaniem korespondencyjnym. W takiej gminie jak Ostrzeszów mamy łącznie 133 osoby, które zgłosiły zamiar takiego głosowania. Nie jest to dużo.
Na terenie miasta i gminy Ostrzeszów uprawnionych do głosowania jest około 18.500 osób.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl