26 kwietnia 2024, 02:42

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Zabawa i integracja

Podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz przedszkolacy uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym, które dzisiaj (16 maja) odbywało się w Ostrzeszowie. Organizatorem wydarzenia był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Podobnie jak w roku ubiegłym, uczestnicy spotkania zebrali się przed siedzibą władz miejskich i powiatowych, gdzie zostali powitani przez wiceburmistrz Barbarę Gmerek oraz członka Zarządu Powiatu Adama Mickiewicza.
-Wszystkie dzieci nasze są, my też jesteśmy dziećmi. Jak będziemy mieli słoneczko w serduszkach, to wszyscy będziemy słoneczni. I z taki słoneczkiem bawcie się dzisiaj cudownie – powiedziała wiceburmistrz, a Mickiewicz dodał – Ładnie wszyscy wyglądacie, nie pada. Życzę wam dobrej zabawy i żebyście bezpiecznie przeszli do Ośrodka Szkolno Wychowawczego.
Zgodnie ze słowami A. Mickiewicza, barwny i radosny korowód przeszedł ulicami miasta do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego. Tam uczestnicy wspólnie się bawili i w miłej atmosferze spędzali czas, biorąc udział w licznych grach i konkursach.
-Jest to drugie takie spotkanie osób niepełnosprawnych z powiatu ostrzeszowskiego - przypomina dyrektor Ośrodka Katarzyna Kokoszko-Hodyjas – Są wszyscy podopieczni naszego Ośrodka, czyli 84 osoby. Spotykamy się z podopiecznymi warsztatów terapii zajęciowej, z Przedszkola nr 5 „Słoneczny zakątek” oraz domów pomocy społecznej z całego powiatu.
Dla wielu uczestników, był to powrót do dobrze znanego im miejsca.
-Podopieczni tych placówek, które przyjechały to częściowo nasi podopieczni – podkreśla K. Kokoszko-Hodyjas – Jest to dla nas miłe spotkanie. Możemy porozmawiać, co u kogo słychać, jak się komu powodzi, jak wygląda sytuacja rodzinna.
Misją Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego jest przygotowywanie swoich podopiecznych do możliwie najbardziej samodzielnego życia i stawiania czoła trudom codzienności.
-Zajęcia rozwijające kreatywność, czy też przysposabiające do pracy. Ja uczę takich właśnie przedmiotów - mówi nauczycielka Monika Pisula – Żeby umiały sobie poradzić, gdy samodzielnie będą musiały pokonywać trudności, poradzić sobie np. w sklepie, urzędzie, na poczcie. Wyposażyć ich w umiejętności, które umożliwiają takie codzienne zwykłe funkcjonowanie. Żeby nie czuli się wykluczeni, gorsi niż dzieci zdrowe, pełnosprawne, mające zupełnie inny potencjał rozwojowy.
Efekty tych zajęć można później podziwiać na wielu imprezach integracyjnych. Kolejna już w najbliższy wtorek w Ostrzeszowskim Centrum Kultury. Będzie to Przegląd Młodych Talentów, jedna z największych imprez w naszym regionie, prezentujących artystyczny dorobek osób niepełnosprawnych.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl