18 stycznia 2021, 07:16

Teraz

-14°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Zielona energia w Centrum Kultury

Na budynku Ostrzeszowskiego Centrum Kultury trwa właśnie montaż 119 paneli fotowoltaicznych.  Warta około 100 tysięcy złotych inwestycja przynieść ma oszczędności pozwalające na dalsze wzbogacanie oferty imprez i zajęć edukacyjnych. Decyzję o realizacji przedsięwzięcia podjął poprzedni dyrektor OCK Artur Derewiecki, a jego następca Michał Szmaj ją podtrzymał. Jak przyznaje, zapotrzebowanie na energię elektryczną jest w tej instytucji bardzo duże.
- Chcemy, żeby to była zielona energia, ze źródeł naturalnych – podkreśla. - Zdecydowaliśmy się zainwestować w instalację fotowoltaiczną, która zajmie większość naszego dachu, który jest niemały. Prowadzone są prace montażowe, zakładany jest falownik. Wkrótce będziemy mogli się cieszyć z naturalnej energii i związanych z tym oszczędności, które będziemy mogli w przyszłości przeznaczyć na większej liczby imprez kulturalnych oraz edukację artystyczną.
Szacuje się, że w skali roku oszczędności z tego tytułu wyniosą w granicach 17 tysięcy złotych.
- Można zorganizować imprezę na wysokim poziomie, można tę kwotę przeznaczyć na lepszą działalność pracowni artystycznych, na całą naszą bieżącą działalność – zapowiada dyrektor Szmaj.
Pomimo starań, na zadanie nie udało się niestety pozyskać środków z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.
Fot. Ostrzeszowskie Centrum Kultury

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl