13 czerwca 2021, 21:58

Teraz

11°

Fakty

A A A

GRABÓW NAD PROSNĄ: Pierwszy dzień szczepień powszechnych za nami

140 osób zaszczepiono w czwartek (13 maja) w hali sportowej w Grabowie nad Prosną. Był to pierwszy dzień funkcjonowania tam Punktu Szczepień Powszechnych. To jeden z dwóch takich punktów na terenie powiatu ostrzeszowskiego. Pierwszy został przeniesiony z tzw. wieczorynki przy szpitalu do biurowca na ulicy Daszyńskiego w Ostrzeszowie. W obu koordynacją zajmują się żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Poznaniu.
- Na początek wypełnienie ankiety, wywiad epidemiologiczny, mierzenie temperatury - mówi starszy chorąży Grzegorz Gatkowski. - Później kierujemy do punktu wyczekiwania, do lekarza i na szczepienie. Następnie pacjent czeka piętnaście minut i wychodzi. Generalnie jesteśmy po to, żeby kierować i pomagać personelowi, który jest odpowiedzialny za szczepienie.
Kiedy cała procedura kwalifikacyjna pomyślnie dobiegnie końca, pacjent trafia już bezpośrednio do jednego z zespołów szczepiennych. W Ostrzeszowie są trzy, a w Grabowie cztery takie zespoły. Czy szczepienie przeciw COVID-19 różni się w jakiś sposób od innych, z którymi niemal każdy z nas miał do czynienia w życiu nieraz?
- Nie, nie różnic się niczym, jest to dokładnie takie samo szczepienie - przekonuje pielęgniarka epidemiologiczna Irena Jurga. - Dzisiaj szczepimy szczepionką firmy Pfizer. Na drugą dawkę pacjenci będą musieli przyjechać 17 czerwca. W przyszłym tygodniu będziemy szczepić tutaj na hali szczepionką firmy Johnson.
Dostawa jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson spodziewana jest 20 maja. Osoby, które zgłosiły się do grabowskiego punktu w pierwszych godzinach jego funkcjonowania nie mają wątpliwości, że postąpiły słusznie.
- Przede wszystkim zapraszam wszystkich serdecznie, nic nie boli – powiedziała nam jedna z pań. - Świetna atmosfera, jesteśmy tutaj naprawdę zaopiekowani. Myślę, że to jest dla nas wszystkich jedyna szansa, aby zakończyć ten trudny okres. Zapraszam, polecam, świetnie się czuję, nic mi się nie dzieje. Od samego początku wiedziałam, że na pewno będę się szczepić. Przeszłam COVID w zeszłym roku, dosyć łagodnie, nie było większych problemów. Wiedziałam, że jak tylko będzie możliwość to się na pewno zaszczepię.
Oba Punkty Szczepień Powszechnych uruchomione w powiecie ostrzeszowskim czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości otwarte będą także w weekendy.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl