27 września 2020, 19:52

Teraz

11°

Fakty

A A A

PISARZOWICE: Otwarcie drogi z premierem Morawieckim

Choć głównym celem niedzielnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w naszym regionie było sanktuarium na Pólku, to w jej programie nie zabrakło też punktów odbywających się w innych miejscach. Przed rozpoczęciem III Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi, prezesa Rady Ministrów goszczono m.in. w gminie Kobyla Góra. Okazją było uroczyste oddanie do użytku drogi Pisarzowice – Bałdowice – Słupia, na której gruntowną przebudowę udało się pozyskać 80-procentowe dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.
- Cieszę się, że tutaj, w tej gminie widać jak wiele znaczą inwestycje lokalne - mówił M. Morawiecki. - Miałem możliwość przejechania się kilkukilometrowym odcinkiem drogi, który łączy Pisarzowice i Bałdowice, aż do trasy S8. To właśnie są te miejsca, w których widać wyraźnie jak doprowadzenie dróg do większych arterii komunikacyjnych tworzy nowe możliwości inwestycyjne. Również w Kobylej Górze i gminie prowadzone są inwestycje w sale gimnastyczne i w drogi. W całym województwie wielkopolskim, w ciągu kilku lat wydano prawie miliard złotych dofinansowań z budżetu państwa. To kilkukrotnie większe kwoty niż wcześniej, niż można było sobie wyobrazić.
Zdaniem premiera, tego typu inwestycje oznaczają podniesienie poziomu bezpieczeństwa, komfortu jazdy, a także ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, czyli jednym słowem – rozwój. Za umożliwienie zrealizowania tej, tak oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji dziękował wójt Kobylej Góry Wiesław Berski.
- Ktoś powie, że to jest tylko droga gminna, ale, tak jak pan premier powiedział, to jest droga bardzo ważna, można powiedzieć, że strategiczna – podkreślił. - Łączy trzy powiaty i dwa województwa. Mieszkańcy czekali na tę drogę kilkadziesiąt lat i pewnie czekaliby jeszcze długo, gdyby nie pan, panie premierze i pański rząd, inicjatyw wdrożenia programu Fundusz Dróg Samorządowych. Dzięki temu wsparciu samorządy w końcu otrzymały konkretne środki na budowę właśnie lokalnych dróg.
Ogólne koszty budowy 3-kilometrowego odcinka przekroczyły 5 milionów złotych. To jeden z najczęściej wykorzystywanych przez kierowców dojazdów do trasy S8.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl