8 grudnia 2021, 10:18

Teraz

-3°

Fakty

A A A

POWIAT OSTRZESZOWSKI: W teren z mapą i kompasem

Ciekawą formę aktywnego spędzania czasu proponuje Stowarzyszenie Inicjatyw Powiatowych. Dzięki środkom pozyskanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz dotacji z budżetu powiatu, można uprawiać w powiecie ostrzeszowskim orienteering. Celem projektu realizowanego przez SIP było utworzenie niekomercyjnej, ogólnodostępnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej poprzez budowę trasy do orienteeringu.
-Orienteering to dyscyplina sportowa, w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie (zazwyczaj jest to las) przez punkty kontrolne - wyjaśnia wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych Ludmiła Cieślarczyk - Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację. Projekt zakładał utworzenie w lasach wokół zalewu Blewązka gmina Kobyla Góra oraz las Klasztorny gmina Ostrzeszów stałych punktów kontrolnych do orientacji sportowej - Zielonych Punktów Kontrolnych i udostępnienie map, na których te ZPK będą zaznaczone. Beneficjenci to uczestnicy zawodów na orientację, turyści, wędrujący po okolicy, dzieci, uczące się podstaw nawigacji, a także rodziny spacerujące po lesie .


Od 18 października specjalne mapy są dostępne w Wydziale Oświaty, Spraw Europejskich, Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego, w Chałupie nad kobylogórskim zalewem i w Nadleśnictwie Przedborów. Oficjalne otwarcie trasy odbędzie się 11 listopada.
Źródło: www.powiatostrzeszowski.pl

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~mieszkaniec : Ludzie! Kiedyś to się nazywało biegi na orientację a teraz orientering (znak zapytania) W tym kraju mówimy w języku polskim! Naprawdę nie widzicie, że ta angielska nowomoda jest idiotyczna (znak zap.) Szanujcie nasz język.

  03:15, 21 października 2017, | odpowiedz
 • ~Jarek : Czy nie można by umieścić tych map w internecie i ułatwić wszystkim korzystanie z zabawy w orienting Ułatwi to też prowadzenie treningów z uczniami przygotowującymi się do zawodów. Dobrą opcją są wtedy mapy z punktami i bez punktów, jak to zrobiono w LZD w Siemianicach. Poniżej link
  zd-siemianice.home.pl/lzd/index.php/zielonypunktkontrolny/dopobrania.html
  Pozdrawiam

  20:35, 20 października 2017, | odpowiedz
 • ~Marek : Bardzo faja sprawa. Polecam.

  06:50, 20 października 2017, | odpowiedz