14 maja 2024, 22:49

Teraz

14°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Dlaczego warto jeść miód?

Miód towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Początkowo podbierany dzikim pszczołom, później wybierany z barci, a obecnie trafiający prosto z pasiek na nasze stoły. Przez te wszystkie wieku ceniono go za właściwości prozdrowotne i słodki smak, dzięki któremu jest zresztą dobrą alternatywą dla białego cukru. Nie każdy miód ma taki sam smak i zapach,  mogą różnić się także właściwościami, ale na pewno każdy z nich jest warto jeść. 


Prozdrowotne właściwości miodu


Miody mają bardzo wszechstronne działanie i pozytywnie wpływają na wiele organów w ciele człowieka. Uważa się, że regularne przyjmowanie miodu daje korzystny efekt dla układu naczyniowego i krwionośnego, czyli mówiąc prościej wzmacnia serce i żyły. Polecany jest także przy schorzeniach żołądka, wątroby. Ma także działanie detoksykacyjne, więc w przypadku syndromu dnia poprzedniego dla odciążenia wątroby właśnie łyżka miodu z rana może mieć bardzo dobry skutek.


Miód, o czym nie każdy wie, stosowano także przez całe wieku jako środek wspomagający leczenie ran i oparzeń. Obecnie są do tego bardziej skuteczne środki, jednak regeneracyjne maści i okłady z miodu wcale nie wyszły zupełnie  z użytku.


Oczywiście nie trzeba przypominać o najbardziej znanym leczniczym przeznaczeniu miodu, którym jest walka z chorobami układu oddechowego. Któż nie zna tego przepisu – miód z masłem, rozpuszczone w ciepłym mleku, popijane przy okazji przeziębienia i grypy? Mimo obecności na rynku ogromu antybiotyków i innych leków, to właśnie tak przyjmowany miód poleca wielu lekarzy. Zdrowy, bogaty w mikroelementy, łatwo przyswajalny. Regularnie jedzony czy pity miód nie tylko ma działanie lecznicze, ale także wzmacnia odporność organizmu i zmniejsza jego podatność na choroby, w tym bakteryjne i wirusowe, co przecież nie jest bez znaczenia w obecnych uwarunkowaniach epidemicznych.


Nic dziwnego, że polskie miody, wśród których popularny jest szczególnie wiosenny miód rzepakowy (więcej o nim tu: https://www.miod.pl/miod-rzepakowy/), na stałe zagościły na naszych stołach. 


Miód naturalny – jak jeść?


Czemu zwracamy uwagę na słowo „naturalny”? Ponieważ na rynku można spotkać także miody sztuczne, dosładzane, których właściwości prozdrowotne nie są wysokie. Dlatego jeśli kupować miód, to najlepiej taki, który pochodzi z polskiej, sprawdzonej pasieki, co wcale nie jest takie trudne w dobie sprzedaży wysyłkowej.


Jak zaś jeść miód? Najlepiej smakuje wyjadany łyżeczką prosto ze słoika, na świeżym chlebie czy ciepłych bułeczkach. Miód bardzo dobrze spisuje się także w charakterze glazury czy jako składnik marynaty. Zwłaszcza te o bardziej wyrazistym smaku, jak miód gryczany (dostępny tu: https://www.miod.pl/miod-gryczany/). Wysoka temperatura sprawia jednak, że miód traci większość właściwości prozdrowotnych, chociaż zachowuje swój smak i aromat. Dlatego zaleca się nie słodzić nim bardzo gorącej herbaty, a wspomniane wcześniej mleko z miodem również nie powinno być doprowadzone do wrzenia, jedynie mocno ogrzane.


Bardzo dobrym i sprawdzonym sposobem na zachowanie smaku i właściwości prozdrowotnych miodu jest tak zwana woda miodowa. To łyżeczka miodu rozpuszczona w szklance wody i – co kluczowe – zostawiona na noc albo nawet na cały dzień. Badania dowiodły, że taki, prosty przecież, sposób wzmacnia właściwości prozdrowotne miodu nawet kilkukrotnie!

Autor: