2 maja 2024, 14:57

Teraz

22°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Jak często karmić kota – porady dla początkujących opiekunów

Część opiekunów zastanawia się, ile razy dziennie karmić kota, żeby zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie nie narazić na spożycie nadmiaru kalorii. Liczba posiłków oraz ich prawidłowe porcjowanie to elementy żywienia, które są równie ważne jak, dobór optymalnego pokarmu.


Zastanawiasz się, jak często karmić kota? Poznaj sprawdzone porady na Whiskas.pl!


Spis treści:



  1. Jak często karmić kota? Zasady optymalnego żywienia

  2. Ile kot powinien jeść? Co mu podawać w ramach posiłków?


Jak często karmić kota? Zasady optymalnego żywienia


Koty to zwierzęta bardzo niezależne, co objawia się m.in. w ich naturalnym sposobie odżywiania się. Jedzą często, ale małymi porcjami, więc do ich żołądków trafiają niewielkie ilości pożywienia kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Posilają się zarówno w dzień, jak i w nocy, przez co trudno dokładnie określić, jak często powinny być karmione.


Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie u kotów diety mieszanej z przewagą pokarmów mokrych (powinny one pokrywać 90% łącznej masy dziennych posiłków mruczka). Aby zapewnić pupilowi odpowiednią dla jego organizmu dawkę składników odżywczych i kalorii, warto serwować mu wilgotne jedzenie na śniadanie i kolację, natomiast pozostałe 10% masy podawanego w ciągu doby pokarmu zostawiać w postaci suchych granulek na czas naszej dziennej nieobecności i nocnego wypoczynku. W ten sposób nasz podopieczny będzie miał możliwość samodzielnego dawkowania pożywienia i zaglądania do miseczki zawsze wtedy, gdy poczuje głód. Należy również pamiętać, że około 50 cm od naczynia z jedzeniem powinna znajdować się woda dla kota. Wypijanie optymalnej ilości płynów warunkuje zdrowie układu moczowego naszego czworonożnego przyjaciela.


Ile kot powinien jeść? Co mu podawać w ramach posiłków?


Pytanie o to, ile razy dziennie je kot, nie jest jedynym, które zadają sobie opiekunowie tych uroczych czworonogów. Równie często mają oni wątpliwości dotyczące składu i gramatury posiłków.


Wszystkie dania, które spożywa mruczek, powinny zawierać optymalne dla jego potrzeb proporcje składników odżywczych oraz właściwą liczbę kalorii. Pierwsze z tych założeń łatwo zrealizować poprzez wybranie odpowiedniego pokarmu pełnoporcjowego dla kotów. Należy wziąć przy tym pod uwagę takie czynniki, jak:



  • wiek kota,

  • poziom jego aktywności fizycznej,

  • stan zdrowia

  • stan fizjologiczny (np. ciąża, okres po kastracji lub sterylizacji).


Ilość energii pokarmowej, jaką dostarczamy zwierzęciu, jest uzależniona od rodzaju pożywienia oraz wielkości porcji. Mokra karma dla kota jest około 4-krotnie mniej kaloryczna od suchych granulek. Na opakowaniach dań pełnoporcjowych znajdują się tabele żywienia, które pomagają opiekunom ustalić optymalną masę posiłków z uwzględnieniem m.in. takich parametrów, jak dokładny wiek podopiecznego oraz jego masa ciała. Jeżeli nie chcemy korzystać z takich podpowiedzi, dobrą praktyką jest zwrócenie się do dietetyka z pytaniem, ile mokrej karmy powinien jeść kot, a ile podawać mu suchych granulek.


Opcjonalnie możemy korzystać z tzw. kocich przysmaków. Stanowią one doskonały sposób nagradzania mruczka za pożądane zachowanie (np. załatwianie swoich potrzeb w wyznaczonym miejscu). Częstowanie go przekąskami pomaga również budować pozytywną więź z naszym podopiecznym, a także umożliwia sprawienie mu przyjemności. Niektóre przysmaki korzystnie wpływają na kondycję organizmu zwierzęcia, np. WHISKAS® Anti-Hairball wspomaga usuwanie połkniętej sierści z jego układu pokarmowego.


Co jeszcze warto wiedzieć o żywieniu naszych mruczących podopiecznych? Są to dosyć wybredne zwierzęta, które dodatkowo wykazują instynktowną potrzebę zmiany smaku i konsystencji posiłków. Z tego powodu należy dbać o zdrowe urozmaicanie ich diety. Eksperci do spraw żywienia WhiskasⓇ opracowali m.in. atrakcyjne propozycje pokarmów mokrych:



  • potrawka w galaretce,

  • smakowite kawałki w sosie,

  • soczyste kąski w galaretce,

  • kremowa zupa.


Każde z wymienionych dań jest dostępne w wielu smakach rybnych lub mięsnych. W sklepach dostępna jest także karma sucha WhiskasⓇ z przepysznymi pasztecikami. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na Whiskas.pl!

Autor: ewa.kowalczyk@radiosud.pl