26 kwietnia 2024, 20:06

Teraz

12°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Jak opiekować się podopiecznym chorującym na cukrzycę?

Leczenie cukrzycy może być uciążliwe. Wymaga ciągłego monitorowania poziomu cukru. Dlatego, jeśli Twój podopieczny na nią choruje, przeczytaj, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Cukrzyca może pojawić się na każdym etapie życia. Do najczęstszych objawów zaliczamy częste oddawanie moczu, silne pragnienie, ciągłe uczucie głodu, zmęczenie, rozmyty obraz, niewyjaśniona utrata masy ciała, trudno gojące się rany i skaleczenia.

Jak rozmawiać z podopiecznym?
Dla wielu osób, w tym seniorów, otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy. Jak więc rozmawiać z podopiecznym na temat jego wagi współczująco, konstruktywnie i taktownie? Warto spojrzeć na problem z punktu widzenia skutków zdrowotnych. Zamiast pouczać seniora, spróbuj z nim porozmawiać o tym, w jaki sposób waga wpływa na niektóre choroby przewlekłe. Na przykład otyłość nie tylko podwyższa poziom cukru, ale również ciśnienia krwi.

Jeśli to możliwe, spróbuj ustalić główną przyczynę przejadania się podopiecznego. Samotność, depresja, niepokój i nuda mogą skłaniać starszą osobę do spożywania zbyt dużej liczby kalorii. Wykazując się współczuciem, możesz rozwiązać podstawowe problemy i poprawić zdrowie emocjonalne i psychiczne seniora.

Kontroluj przyjmowanie leków
Przyjmowanie leków jest kluczowe dla cukrzyka. Osoba starsza może jednak o tym łatwo zapomnieć. Nikogo nie powinno to dziwić. To normalna część procesu starzenia. Dlatego stosuj różne przypomnienia o lekach, np. pudełka na tabletki, karteczki i aplikacje mobilne. Dzięki temu osoba starsza już nigdy nie pominie żadnej dawki.

Zachęcaj do regularnych kontroli
Aby uniknąć komplikacji, senior powinien regularnie chodzić na wizyty do lekarza i dentysty. Pomóż mu zaplanować i prowadzić kalendarz tych ważnych spotkań. Jednym z podstawowych badań jest hemoglobina glikowana (HbAiC). To badanie sprawdza średni poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Pozwala stwierdzić, czy wysoki cukier jest tylko chwilowy, czy to długotrwały problem. 

Motywuj do ćwiczeń
Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu niskiego poziomu cukru we krwi. Pomaga w zdrowym odchudzaniu. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia mogą być niebezpieczne, jeśli poziom glukozy jest zbyt niski.

Pamiętaj o wytycznych dotyczących aktywności fizycznej, takich jak planowanie ćwiczeń około godziny po posiłku. Poziom cukru jest zwykle wtedy wyższy. Przygotuj też zestaw awaryjny. Powinien obejmować tabletki z insuliną, wodę i przekąski bogate w węglowodany. To bardzo ważne, jeśli chcesz ćwiczyć z podopiecznym poza domem.

Zachęcaj seniora do technik relaksacyjnych
Czy wiesz, że stres może mieć negatywny wpływ na poziom cukru we krwi? Reakcja "walcz lub uciekaj" nie działa prawidłowo u osób z cukrzycą. Może powodować skoki glukozy. Dlatego warto zachęcić seniora do ćwiczenia pozytywnych technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, wizualizacja, a nawet masaż.

Sprawdź poziom ciśnienia we krwi
Cukrzyca u seniorów zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu, problemów z nerkami i inne. Kiedy dodatkowo dochodzi do tego wysokie ciśnienie krwi, ryzyko kłopotów zdrowotnych wzrasta. 

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Opiekunki24.pl. Odwiedź kategorię praca Niemcy opinie i zapoznaj się z aktualnymi opiniami na temat agencji opiekunek.

Autor: redakcja@radiosud.pl