10 maja 2024, 16:17

Teraz

16°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Kiedy stosuje się badanie Due Diligence nieruchomości?

Z pojęciem Due Diligence mogą zetknąć się osoby zamierzające inwestować w nieruchomość lub chcące takową sprzedać. Na czym to dokładnie polega?

Zakup nieruchomości może wiązać się z korzystną transakcją, ale równie dobrze może oznaczać ryzyko i straty. Aby to ostatnie zminimalizować i mieć jak najpełniejszy obraz tego, z czym wiąże się inwestycja w konkretną nieruchomość, należy wykonać weryfikację jej stanu prawnego. I właśnie tym jest badanie Due Diligence nieruchomości. Sprawdźmy, co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć.


Na czym polega Due Diligence?


Jak już było wyżej, badanie to polega na weryfikacji, czy z zakupem nieruchomości wiąże się ryzyko, czy jest on opłacalny. Podczas tego procesu przeprowadza się szereg analiz dokumentów i informacji, jakie wiążą się z nieruchomością. Celem Due Diligence jest przedstawienie potencjalnemu kupcowi wszystkich informacji, jakie mają znaczenie dla podjęcia ostatecznej decyzji o zakupie i dalszych planach.

W zależności od tego, z jaką nieruchomością ma się do czynienia, zakres badania Due Diligence może się różnić. Przykładowo inaczej postrzega się podmiejską nieruchomość gruntową niż biurowiec zlokalizowany w sercu aglomeracji. Chociaż szczegóły badania mogą być różne, to są takie obszary działań, które są istotne zawsze. Każdorazowo analizuje się księgę wieczystą potwierdzającą m.in. to czy sprzedający rzeczywiście jest właścicielem nieruchomości. Informacje zawarte w księdze wieczystej weryfikuje się poprzez wnikliwe przyglądanie wypisu z ewidencji gruntu. Oprócz tego ważne jest przeanalizowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby kupujący miał pewność, że bez przeszkód będzie mógł prowadzić wybraną formę działalności. Jeżeli nieruchomość uwzględniono w planie zagospodarowania przestrzennego, należy wziąć pod uwagę warunki zabudowy.


Kiedy wykonuje się Due Diligence?


Wiadomo już, na czym polega i po co się robi badanie Due Diligence. Teraz należałoby się zastanowić nad tym, kiedy się je wykonuje. Nie dotyczy ono każdej nieruchomości. Nie można zapominać, że wiąże się to z nakładem czasu i kosztów. Z reguły proces rozpoczyna się wtedy, kiedy potencjalny nabywca nieruchomości dostrzega okazję, kiedy właściciel nieruchomości planuje ją sprzedać, albo poszukuje inwestorów gotowych wesprzeć jego biznes. Dotyczy to zatem takich sytuacji jak sprzedaż całości bądź części firmy, łączenie spółek kapitałowych, szukanie inwestorów, restrukturyzacja, sprzedaż akcji albo wprowadzenie firmy na giełdę.

Przeprowadzenie audytu Due Diligence może być opłacalne zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Kupujący ma świadomość, że inwestycja jest korzystna. Wie, gdzie jest ryzyko i jak je zminimalizować. Zyskuje pewność, że decyzja o zakupie jest słuszna. Z kolei sprzedający pokazuje, że jest uczciwy i rzetelny. Może lepiej przygotować się do negocjacji i pokazując przyszłym inwestorom pełne analizy, szybciej sprzedać nieruchomość, jej akcje lub zdobyć wsparcie dla biznesu.

Autor: redakcja@radiosud.pl