12 maja 2024, 16:50

Teraz

18°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Na czym polega laserowe usuwanie znamion?

Znamiona na skórze to problem przede wszystkim zdrowotny, ale także często estetyczny. Dlatego, jeżeli posiadamy na ciele jakieś niepokojącą znamiona, to w pierwszej kolejności należy udać się na konsultację medyczną. W większości przypadków okazuje się, że zmiany mają charakter łagodny, które nie wymagają interwencji chirurgicznej i można je bezpiecznie usuwać za pomocą lasera.

Jakie znamiona powinniśmy usuwać?
Znamiona na skórze dzielą się na wrodzone i nabyte. Te pierwsze towarzyszą nam od urodzenia i jeżeli są niewielkie i kształtne, często dodają nam uroku i są naszym znakiem rozpoznawczym. Inaczej jest w przypadku dużych znamion oraz tych położonych w miejscach narażonych na ciągłe podrażnienia. Jeżeli znamiona są ładne, nie zmieniają kształtu i koloru, to spokojnie możemy je zostawić na skórze.

Jeżeli jednak narośla są nieestetyczne, źle się z nimi czujemy i często podrażniamy je ubraniami lub biżuterią, to warto pokazać je lekarzowi dermatologowi, który zdiagnozuje rodzaj zmiany i zdecyduje czy można je usunąć za pomocą lasera. Zazwyczaj do usuwania tą metodą nadają się lekko wypukłe zmiany, takie jak: wszelkiego rodzaju brodawki wirusowe, włókniaki, kaszaki, prosaki, zaskórniki, grudki perliste, naczyniaki, oraz ziarniaki.

Jak przebiega laserowe usuwanie znamion?
Laserowe usuwanie znamion to zabieg o niskim stopniu inwazyjności. Trwa on zazwyczaj krótko i nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynym zaleceniem może być sugestia przeprowadzenia takich zabiegów w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to łatwiej jest unikać kontaktu ze słońcem. Laseroterapia nie wymaga również długotrwałej rekonwalescencji, a większość pacjentów po zabiegu może od razu powrócić do swoich codziennych obowiązków.

Podczas usuwania zmian nie dochodzi do uszkodzenia skóry wokół znamienia, dzięki czemu zabieg przebiega bezkrwawo. W ciągu następnych kilku dni pojawia się niewielki strupek, co jest naturalnym procesem przy regeneracji naskórka. Należy go zabezpieczać opatrunkiem, aby uniknąć podrażnień i zakażeń.

Zabieg usunięcia znamion rozpoczyna się od odkażenia naskórka oraz w zależności od wielkości zmiany, może zostać podane znieczulenie miejscowe. Następnie lekarz kieruje wiązkę światła na znamię. Głowica lasera emituje ciepło, pod którego wpływem chore tkanki odparowują, a naczynia krwionośne w obrębie znamienia zostają zamknięte. Czynność jest powtarzana na powierzchni całej zmiany, aż do jej całkowitego usunięcia.

Kiedy zabiegi usuwania znamion są niewskazane?
Zabiegi laserowego usuwania zmian pomimo niskiego poziomu inwazyjności są odradzane osobom z problemami krążenia oraz mającymi tendencję do powstawania bliznowców. Usuwanie znamion nie jest również zalecane kobietom w ciąży oraz karmiącym piersiom. Poważnym przeciwwskazaniem mogą być również aktywne infekcje skóry. Przed zabiegiem należy doprowadzić do ich wyleczenia, aby nie zainfekować całego organizmu. Usuwanie znamion jest również niewskazane w czasie przyjmowania leków i maści z retinoidami oraz u osób o obniżonej odporności.

Autor: redakcja@radiosud.pl