28 kwietnia 2024, 07:21

Teraz

11°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Przyczyny chrząkania u dziecka

Niepokoisz się, bo z ust Twojego dziecka regularnie wydobywa się chrząkanie? Może to być objaw problemów z układem oddechowym, ale nie tylko. Zobacz, jakie są przyczyny chrząkania u maluchów i jak im zaradzić.


Chrząkanie, nazywane też przez niektóre mamy charczeniem czy chrumkaniem, to charakterystyczny odgłos wydawany z krtani. U zdrowego dziecka z prawidłowo funkcjonującym organizmem nie powinien się pojawiać. O jakich schorzeniach może świadczyć chrząkanie u dziecka?


Choroby gardła i krtani


Najczęstszą przyczyną chrząkania u dziecka są stany zapalne gardła lub krtani. Zapalenie gardła jest infekcją wirusową lub bakteryjną w wyniku której tworzy się wydzielina, którą dziecko potrzebuje odchrząknąć. W przypadku dziecka przewlekłe zapalenie krtani może być wywołane przebywaniem w zanieczyszczonym lub suchym powietrzu (u osób dorosłych przyczyną zapalenia krtani może być też palenie papierosów i spożywanie alkoholu). Gdy dziecko chrząka, należy więc w pierwszej kolejności ograniczyć czynniki, które mogą na to wpływać (np. dym tytoniowy z papierosów rodzica, który pali). Dziecko musi oszczędzać aparat mowy, by nie nadwyrężać krtani i udać się do lekarza.


Zapalenie zatok przynosowych


Przy zapaleniu zatok przynosowych bezpośrednią przyczyną chrząkania jest spływanie na tylną ścianę gardła wydzieliny z zatok. Zapaleniu zatok przynosowych może towarzyszyć silny ból głowy. W takim przypadku konieczna jest interwencja lekarza, który przepisze antybiotyki. W poważniejszych przypadkach może zlecić zabieg Proetza lub punkcję zatok.


Przerost migdała gardłowego


Jeśli Twoje dziecko chrząka mocniej podczas wysiłku, a do tego chrapie i śpi  z otwartą buzią, prawdopodobnie cierpi na przerost migdałka gardłowego. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który może zalecić usunięcie migdałka.


Alergia


Chrząkanie pojawia się u dzieci z alergią (np. na pyłki), jeśli alergia nie jest prawidłowo leczona. Do innych objawów świadczących o takiej alergii należy zaliczyć zapalenie spojówek i uczucie zatkania nosa. Chrząkanie może pojawić się także przy alergiach pokarmowych. Wtedy wyraźne są także inne charakterystyczne objawy: biegunki, kolki, zaparcia, wzdęcia czy objawy skórne (wysypka, obrzęk, pokrzywka). Jeśli alergen jest znany, należy go wyeliminować z otoczenia dziecka. Konieczne może być wykonanie odpowiednich testów alergicznych, a następnie wdrożenie leczenia.


Refluks żołądkowy


Przyczyną chrząkania u niemowląt może być też refluks żołądkowo-przełykowy. Refluks to cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Niemowlęta szczególnie narażone są na tę przypadłość z powodu małego żołądka. Na refluks niemowląt pomaga terapia ułożeniowa lub specjalne mieszanki antyrefluksowe.


Czynniki psychologiczne


Chrząkanie u starszych dzieci i nastolatków może być jednym z tików nerwowych wywołanych stresem. Wtedy potrzebna jest psychoterapia lub kontakt z psychiatrą dziecięcym, który zleci leki uspokajające.


Zakażenie pasożytami


Przyczyną częstego, regularnego chrząkania może być zakażenie pasożytami, np. glistą ludzką. Choroba ta jest trudna do wyleczenia, ale na szczęście rzadko występuje w Polsce.

Autor: ewa.kowalczyk@radiosud.pl