27 kwietnia 2024, 17:33

Teraz

18°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Upadłość firmy — kiedy należy ją przeprowadzić?

Ogłoszenie upadłości przez firmę pociąga za sobą konsekwencje na różnych polach działalności gospodarczej i życia prywatnego. Niemniej jednak może być ostatecznym rozwiązaniem w przypadku utraty płynności finansowej lub zgromadzenia znacznej ilości zobowiązań. Na czym polega upadłość firmy i kiedy ją przeprowadzić? Odpowiadamy!


Kto może ogłosić upadłość przedsiębiorstwa?


Ta forma upadłości (w odróżnieniu od konsumenckiej) dotyczy jedynie przedsiębiorców i osób wchodzących w skład spółek również nieprowadzących działalności gospodarczej. Najczęściej korzystają z niej:



  • jednoosobowe działalności gospodarcze;

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;

  • wspólnicy spółek partnerskich;

  • wspólnicy osobowych spółek handlowych.


Kto może wnioskować o upadłość firmy?


W tym przypadku mowa o kilku stronach konfliktu. Każda z nich może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego względem dłużnika. W pierwszej kolejności mogą to zrobić sami przedstawiciele przedsiębiorstwa lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Druga opcja to krok ze strony wierzycieli, którzy chcą odzyskać środki udzielone stronie zalegającej. Niezbędny do rozpoczęcia procesu likwidacji majątku jest wniosek, który należy złożyć do odpowiedniego stronom sądu upadłościowego.


Co przyczynia się do ogłoszenia upadłości firmy?


Podstawowym kryterium zasadności ogłaszania upadłości firmy jest jej niewypłacalność. Nie chodzi jednak o chwilowy brak środków finansowych spowodowanych np. zaległościami ze strony kontrahentów. Mowa raczej o długotrwałym procesie degradacji środków przedsiębiorstwa i popadanie w skrajne zadłużenie bez opcji sprawnego wyjścia z niego. Może to nastąpić na skutek nieodpowiednich działań członków firmy. Inną opcją jest nagła utrata koncesji, jeśli to właśnie od niej uzależnione jest prowadzenie działalności.


Jaką formę upadłości wybrać – likwidacyjną czy układ naprawczy?


W pierwszym przypadku mowa o przekazaniu majątku firmowego (lub firmowego i prywatnego w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej) syndykowi. Tworzona jest z niego masa upadłości, która stanowi podstawę do zaspokojenia żądań wierzycieli. W momencie wnioskowania o upadłość przez dłużnika sąd z urzędu blokuje majątek celem jego zabezpieczenia. Jeśli to wierzyciele składają wniosek, muszą wyraźnie w nim zaznaczyć opcję konieczności zabezpieczenia majątku na poczet zaległości finansowych dłużnika.


Druga opcja, czyli układ naprawczy, bazuje na stworzeniu planu kontynuowania działalności firmy, jeśli istnieją przesłanki, że jej dalsze funkcjonowanie zapewni wierzycielom wyższy poziom zwrotu niż w przypadku stworzenia masy upadłościowej z majątku. W tym przypadku prawo do gospodarowania majątkiem zostaje po stronie właściciela, jednak musi on uzgadniać wszelkie działania z nim związane z nadzorcą sądowym.


Postępowanie celem ogłoszenia upadłości – podsumowanie


Należy pamiętać, że ogłaszanie upadłości firmy jest ostatecznością. W niektórych przypadkach niewypłacalność bieżąca zostaje uregulowana i można przywrócić płynność finansową. Gdy zostaje wszczęte postępowanie sądowe, dłużnik może nadal prowadzić działalność gospodarczą, jednak może to być utrudnione ze względu na opcję zajęcia przez sąd majątku.


Więcej przydatnych informacji na temat ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa można znaleźć na stronie https://adwokat-wroclawski.pl/ która okazała się cennym źródłem informacji dla publikacji tego artykułu.

Autor: ewa.kowalczyk@radiosud.pl