3 sierpnia 2020, 20:07

Teraz

16°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Wyjaśniamy tajemnice Twojej lodówki! Jak poprawnie przechowywać jedzenie?

Wydawać się może, że ułożenie jedzenia w lodówce nie ma większego znaczenia. Co prawda przy zakupie nowej lodówki często możemy się spotkać z informacjami, które wskazują, gdzie umieszczać różne rodzaje produktów, jednak zazwyczaj szybko o tym zapominamy. W naszym krótki poradniku wyjaśniamy, jak zorganizować ułożenie produktów wewnątrz lodówki oraz dlaczego warto to robić.

Dlaczego warto dbać o prawidłowe przechowywanie jedzenia?
Najważniejsze w przyrządzaniu zdrowych, zbilansowanych posiłków, jest wykorzystanie zawartych w nich mikro i makroelementów. A te są najbardziej wartościowe w świeżych produktach. Wiosna i lato to okres, w którym dostęp do świeżych warzyw i owoców jest najłatwiejszy, dlatego warto zwrócić uwagę, na odpowiednie umieszczenie produktów. W przypadki mięsa taka wiedza jest ważna niezależnie od pory roku.

Górna półka – konfitury i produkty mleczne
O umieszczeniu poszczególnych produktów w konkretnym miejscu decyduje przede wszystkim panująca na różnych poziomach temperatura. Najcieplej jest na najwyższej półce, dlatego też tam powinny znajdować się produkty mleczne, takie jak mleko, kefir czy jogurt. W wyższej temperaturze rozwijają się bakterie zakwaszające, które dodatkowo zwiększają wartości odżywcze tego rodzaju produktów. Na tej półce możemy też umieścić konfitury i dżemy.

Środkowa półka – sery i wędliny
Niezależnie od tego, czy to lodówka do zabudowy czy wolnostojąca, najlepszym miejscem do przechowywania wędlin i serów jest półka środkowa. Tam przechowuj również inne mocno przetworzone produkty, takie jak zupy czy gotowe sosy, które mogą szybko się zepsuć. Nie wkładaj tam jednak gorących potraw, przed umieszczeniem w lodówce koniecznie pozwól im ostygnąć. Sprawdź w sklepie internetowym Neo24 https://www.neo24.pl/duzeagd/lodowki/lodowkizzamrazalnikiem.html, jakie lodówki znajdziesz w naszej ofercie.

Przechowywanie wędliny czy sera na odkrytym talerzu sprawi, że one szybko obeschną, dlatego spośród takich różnych dodatkowych akcesoriów warto wybrać odpowiednie naczynia do przechowywania. Do wyboru masz naczynia szklane, plastikowe oraz silikonowe. Ciekawym rozwiązaniem są pudełka wielopoziomowe, co pozwoli łatwo rozdzielić różne rodzaje żywności.

Dolna półka – ryby i surowe mięso
W tej części lodówki jest najchłodniej, dlatego też właśnie tam należy przechowywać surowe produkty mięsne. Tutaj również warto zaopatrzyć się w specjalne pojemniki do żywności, które pozwolą uniknąć kapania oraz rozprzestrzeniania się specyficznego zapachu.

Gdzie owoce i warzywa?
Najlepszym miejscem do przechowywania warzyw i owoców są pojemniki znajdujące się w dolnej części. Poza owocami można tam umieścić również twarde sery dojrzewające. Pamiętaj, by zapewnić im możliwość „oddychania” – nie zamykaj ich szczelnie. Zwróć też uwagę, by owoce i warzywa przechowywać oddzielnie. Na dnie pojemnika warto umieścić kratkę, która pozwoli oddzielić produkty od skraplającej się wody oraz zapobiec ich gniciu.

Autor: redakcja@radiosud.pl