26 kwietnia 2024, 17:36

Teraz

13°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Załóż własną stację paliw! Dowiedz się jak to zrobić!

Stacje paliw są obiektem niezbędnym dla funkcjonowania samochodów, ponieważ bez paliwa nie ma jazdy. Kierowca, który chce odwiedzić jedną z nich może oprócz benzyny, zakupić również olej napędowy i gaz płynny. Oferują one przydatne akcesoria motoryzacyjne, a nawet produkty spożywcze. Prawie każda stacja oferuje usługi dla klientów przez całą dobę, każdego dnia, co sprawia, że może stać się idealnym biznesem.

Jak rozkręcić taki biznes? Koncesja
Pierwszym krokiem do budowy stacji paliw, będzie uzyskanie koncesji, jest to pewien akt, który upoważnia koncesjonariusza do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Taką koncesję wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Aby się o nią ubiegać, człowiek musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim musi on posiadać swoje własne lokum na terenie Unii Europejskiej lub Konfederacji Szwajcarskiej. Może być to również osoba, która zamieszkuje państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu.

Ważnym czynnikiem do uzyskania koncesji jest posiadanie własnego kapitału, który by umożliwiał prawidłowe funkcjonowanie działalności. Aby ją dostać, trzeba zapewnić odpowiednim organom o tym, że jest się w stanie zatrudnić wykwalifikowane osoby, które w przypadku stacji benzynowej będą odpowiedzialne m.in. za tankowanie gazu płynnego. Bardzo ważne jest, aby taki człowiek nie zalegał zapłatą podatków, które stanowią część dochodu budżetu państwa.

Ostatnim warunkiem, który musi spełniać osoba, ubiegająca się o uzyskanie koncesji, będzie posiadanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Osoba spełniająca wszystkie te kryteria będzie w stanie uzyskać taki akt.

Jak założyć własną stację paliw? Rejestracja oraz opodatkowanie
Aby zarejestrować własną działalność w Polsce, należy to zrobić w CEIDG lub KRS w zależności od wybranego przedsięwzięcia. Decydując się na prowadzenie własnej stacji paliw, przedsiębiorca może wybrać określone formy opodatkowania, są to np. podatki na zasadach ogólnych, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Należy pamiętać, że osoby, które posiadają stację benzynową, nie będą w stanie opodatkować dochodów z ich działalności w formie karty podatkowej.

Podatek na zasadach ogólnych jest opłacalny w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie przekroczy pierwszego progu podatkowego, który wynosi 85 528 złotych. Osoba, która wybierze taką drogę opodatkowania, będzie mogła skorzystać z różnego rodzaju ulg np. z ulgi prorodzinnej. W przypadku podatku liniowego przedsiębiorca zawsze zapłaci 19-procentowy podatek, niezależnie od dochodu i nie będzie w stanie skorzystać z ulg. Rozliczając się z ryczałtem, należy opłacić podatek, tylko z przychodów osiągniętych przez działalność, a jego stawka wynosi 3%.

Jak założyć stacje paliw? Zarządzanie
Decydując się na założenie własnej stacji paliw, należy odpowiednio się nad tym zastanowić. Nie jest to łatwy biznes, ponieważ trzeba spełnić wszystkie wymagania klienta, które w dzisiejszych czasach są ogromne. Dlatego nie należy działać powoli i wprowadzać nowych ofert krok po kroku, a od razu zająć się wszystkim. W tym przypadku, jeśli jest się niedoświadczonym właścicielem, warto zgłosić się do programów, które umożliwiają pomoc przedsiębiorcą. Platformy te oferują m.in. prowadzenie ewidencji czasu pracy i rozliczanie pracowników, programy do fakturowania oraz wiele innych przydatnych funkcji.

Należy pamiętać stacja benzynowa to nie tylko miejsce, gdzie można zatankować, ale również obiekt, w którym klienci chcą smacznie zjeść swoje śniadanie. Przedsiębiorca będzie musiał wykazać się odwagą oraz motywacją, aby prowadzić taki interes.

Autor: redakcja@radiosud.pl