26 kwietnia 2024, 08:17

Teraz

Fakty

A A A

PRZEDBORÓW: Powiatowy Piknik Dożynkowy

W tym roku gospodarzem powiatowego święta plonów powiatu ostrzeszowskiego była gmina Mikstat. Piknik stanowiący podziękowanie za zbiory zorganizowano 2 września w miejscowości Przedborów. Uroczystości, odbywające się  na Placu pod Dębem, rozpoczęła okolicznościowa msza święta, odprawiona przez proboszcza Parafii pw. Świętego Idziego Opata w Przedborowie ks. Aleksandra Nawrockiego. Po jej zakończeniu nastąpiła część obrzędowa, która ograniczyła się do wręczenia dorodnych bochnów chleba przedstawicielom wszystkich gmin tworzących powiat ostrzeszowski, a także gościom  z Niemiec - staroście miśnieńskiemu Arndtowi Steinbachowi i burmistrzowi Blankenburga Heiko Breidhauptowi. Ci ostatni nie pozostali dłużni i również obdarowali gospodarzy prezentami.
-Nasza polska tradycja każe nam święcić zbiór plonów - powiedział starosta Lech Janicki – Od czasów powstania powiatu ostrzeszowskiego, tej nowej generacji z 1999 roku, nie zaniedbaliśmy tego obowiązku i zaszczytu, aby podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do zebrania plonów, do zebrania zbóż na chleb na nasz stół.
Choć lista zaproszonych gości była bardzo długa, starosta szczególnie serdecznie witał wszystkich rolników oraz pracowników instytucji działających na rzecz rolnictwa.
-Ta ziemia zawsze była związana z rolnictwem i tutaj rolników zawsze szanowano - stwierdził burmistrz Mikstatu Henryk Zieliński – Dlatego też już w 1888 roku powstało kółko rolnicze w Mikstacie, a później następne. Rolnictwo i do dzisiaj jest ważnym składnikiem gospodarki tej ziemi. Dlatego dumni jesteśmy, że również na terenie tej gminy jest dużo przedsiębiorstw związanych z sektorem rolnym.
W imieniu społeczności Przedborowa, głos zabrał sołtys Władysław Pietralczyk.
-Aby dzisiaj móc jeść polski chleb, polski rolnik walczył o ziemię, aby ja orać, siać i zbierać plony. Mimo, że dzisiaj mamy zmienne warunki atmosferyczne, niezależnie od pogody czy pory roku polski rolnik jest na straży dzień i noc. Dzisiaj dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu za plony, a ludziom za trud, ciężką pracę i poświęcenie.
Poseł Tomasz Ławniczak zwrócił uwagę na to, że tegoroczne plony są większe od zeszłorocznych.
-Te zboża będą miały, ze względu na bardzo dynamiczną pogodę, bardzo różną jakość w różnych częściach kraju, ale jedno możemy powiedzieć, zboża wystarczy, chleba wystarczy i tylko życzyć sobie należy, aby wszyscy włodarze gmin, miast, powiatów oraz województw dzielili go sprawiedliwie. Myślę, że nie ma z tym problemu w powiecie ostrzeszowskim.
Szacuje się, że na terenie całego kraju zebrano około 30 milinów ton zboża.
-Tylko musimy sobie uświadomić, że w Polsce rocznie wyrzucamy do śmietnika około dziewięciu milionów ton żywności, i to żywności przetworzonej - podkreślił europoseł Andrzej Grzyb – To tak jakbyśmy na wstępie z tych trzydziestu milionów ton jedną trzecią przeznaczyli na odpady. To tez jest refleksja, którą musimy sobie uświadomić przy dzisiejszym święcie.
Część oficjalną Powiatowo-Gminnego Pikniku Dożynkowego, połączonego z Dożynkami Parafialnymi zakończył koncert kapeli podwórkowej „Lewiniacy”.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl