25 marca 2019, 00:32

Teraz

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: PSL dla Niepodległej

„PSL dla Niepodległej” to hasło piątkowej uroczystości, na którą zaprosił Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Inauguracja obchodów z udziałem działaczy ruchu ludowego miała miejsce w sali bankietowej „Pod Różą” przy ul. Solidarności w Wieruszowie.

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty delegacji i złożenia przez nią kwiatów pod pomnikiem na wieruszowskim Podzamczu. Z zaproszenia lokalnych struktur PSL skorzystał europoseł Jarosław Kalinowski, wicemarszałek Dariusz Klimczak, członek Zarządu Woj. Łódzkiego Jolanta Zięba – Gzik. Nie zabrakło oczywiście działaczy samorządowych regionu oraz członków partii.

Piątkowa uroczystość została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Działacze w swoich wystąpieniach skupili się przede wszystkim na roli ruchu ludowego w dążeniu do suwerenności narodu. - Nas, współcześnie żyjących w Polsce rodaków, spotkało wielkie szczęście – mówił gospodarz uroczystości, prezes wieruszowskich struktur PSL Andrzej Szymanek. - Na co dzień może tego nie doceniamy, bo zajmują nas problemy bieżące, pęd za coraz nowocześniejszymi lepszymi dobrami materialnymi za wyższym poziomem życia. A przecież najważniejszą wartością, której każdy nasz mieszkaniec doświadcza, jest wolna, suwerenna i demokratyczna ojczyzna, najjaśniejsza Rzeczpospolita. W okresie kiedy tworzył się ruch ludowy, Polski nie było na mapie świata. Pokoleniom wówczas żyjących polaków przychodziło walczyć o wolność i suwerenną ojczyznę.

Na obchodach miał gościć prezes PSL Władysław Kosiniak – Kamysz, jednak inne obowiązki zawodowe zatrzymały go w drugiej części kraju. Parlamentarzysta w nagranej relacji przepraszał za swoją nieobecność i zapowiedział, że niedługo ponownie odwiedzi Wieruszów. W jego zastępstwie prosto ze Strasburga do Wieruszowa przyjechał Jarosław Kalinowski. Były minister rolnictwa, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego nawiązywał do historii oraz komentował bieżące kwestie polityczne. W swoim przemówieniu opierał się również o znane polskie przysłowia. Tłumaczył, że wszyscy je doskonale znamy, ale ich zazwyczaj nie wypełniamy, bo przecież „polak mądry po szkodzie”.

Okolicznościowy referat na temat roli ruchu ludowego w dążeniu do niepodległości przygotował historyk z Bolesławca Michał Wykrota. Ludowcy nagrodzili zasłużonych działaczy a także przyjęli w swoje szeregi nowych członków. Prezentem był występ Dariusza Pietrzykowskiego.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl