29 kwietnia 2024, 10:41

Teraz

16°

Fakty

A A A

REGION: Inspektorat Weterynarii o ognisku w Mariance Mroczeńskiej. ASF zaatakował też inne miejscowości

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kępnie potwierdził informacje o wyznaczeniu pierwszego ogniska ASF w powiecie kępińskim. To Marianka Mroczeńska w gminie Baranów.

Ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 21 czerwca br. z laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu.

W ognisku choroby utrzymywano 132 świnie. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia ASF, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 czerwca 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Świnie poddane zostały zabiciu i utylizacji a gospodarstwo wstępnej dezynfekcji.

W dniach 19-20 czerwca 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach informację o dwóch dodatnich wynikach badań laboratoryjnych potwierdzających wystąpienie ognisk afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim, w powiatach łódzkim wschodnim w miejscowości Kruszów, gm. Tuszyn oraz wieruszowskim, w miejscowości Świątkowice, w gm. Lututów. Były to odpowiednio 3 i 4 ognisko ASF w bieżącym roku w Polsce, w gospodarstwach utrzymujących odpowiednio 150 i 40 świń.

W przypadku woj. łódzkiego, inspekcja Weterynaryjna natychmiast wdrożyła niezbędne procedury zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W tym, w ciągu 24 godzin, uśmiercenie zwierząt z zakażonych stad oraz przekazanie ich zwłok do unieszkodliwienia, a także podjęcie czynności wstępnego czyszczenia i dezynfekcji gospodarstw oraz ich otoczenia. Dzięki szybkim ustaleniom dochodzenia epizootycznego potwierdzono, że ognisko w Świątkowicach było pierwotnym dla ogniska w m. Kruszów, a wirus przeniesiono poprzez zakup zakażonych świń. Ustalono także 3 kolejne gospodarstwa kontaktowe, 2 w województwie łódzkim i 1 w wielkopolskim oraz pobrano próbki do badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia kolejnych ognisk choroby. Wszystkie te czynności podjęte zostały w ciągu 48 godzin od wykrycia pierwszego z ognisk ASF w województwie łódzkim, co daje szansę na zatrzymanie transmisji choroby i przecięcie łańcucha epizootycznego jej dalszego szerzenia, a w szczególności przeniesienia wirusa na powiat piotrkowski, o jednym z najwyższych wskaźników pogłowia trzody chlewnej w kraju.

Autor: