24 września 2023, 18:28

Teraz

17°

Fakty

A A A

REGION: Niebawem poznamy wariant inwestorski nowej linii kolejowej

Już niebawem mieszkańcy regionu poznają więcej szczegółów w sprawie planowanej budowy linii kolejowej na odcinku Łódź - Wrocław.

Dla odcinka Łódź - Wrocław, który jest na etapie zaawansowanego studium wykonalności (tzw. STEŚ), już niebawem, w sierpniu, planujemy przedstawić wariant inwestorski, w zaledwie rok po zawarciu umowy na studium wykonalności - przekazał Konrad Majszyk, ekspert z Biura Komunikacji i Marketingu CPK. - We wrześniu ruszą spotkania z mieszkańcami, podczas których przedstawimy szczegóły proponowanych rozwiązań.

Za kilka tygodni wszystko powinno stać się jasne. Póki co nie wiadomo, które budynki zostaną wyburzone pod budowę nowej linii. Jak zauważa Konrad Majszyk, korzyści dla pasażerów i mieszkańców z budowy tzw. szprychy CPK nr 9, której elementem jest odcinek Łódź - Wrocław, są ogromne. Najbardziej oczywiste wynikają ze skrócenia czasu podróży. Np. z Łodzi pojedziemy do Sieradza do 25 min (zamiast około godziny – jak obecnie), a do Wrocławia do 1 godz. 10 min (dziś jeździmy tą trasą ok. 3 godz.). Trasa z Warszawy do Wrocławia – po wybudowaniu całej „szprychy" nr 9 - skróci się do 1 godz. 55 min (dzisiaj jeździmy prawie dwa razy dłużej).

Jak przekazał Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK - od 120 do 140 proc. wartości nieruchomości wywłaszczanych pod inwestycje celu publicznego otrzymają ich właściciele, jeśli parlament przyjmie przepisy zawarte w dwóch procedowanych ustawach. Obie dotyczą też inwestycji CPK. Do wartości nieruchomości dodawany będzie bonus pieniężny jako zryczałtowany ekwiwalent kosztów przeprowadzki czy czynności prawnych - dodał Horała.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl