28 kwietnia 2024, 08:25

Teraz

11°

Fakty

A A A

REGION: Ptasia grypa w Domaninie w powiecie kępińskim

Na terenie Domanina w gminie Kępno stwierdzono wysoce zjadliwą grypę ptaków. Obszar zapowietrzony znajduje się w promieniu 3 km wokół ogniska choroby, zaś obszar zagrożony wystąpieniem choroby wyznaczony jest w promieniu 10 km od wyznaczonych ognisk choroby.

Już wcześniej ptasia grypa zaatakowała drób w powiecie ostrzeszowskim oraz ostrowskim.

- Niestety potwierdził się czarny scenariusz, Ptasia grypa wkroczyła do powiatu kępińskiego. Uśmierconych zostanie około 50 ty. sztuk gęsi. Jest to niestety kolejny przykład nieudolej walki GIW-u i ministra Pudy z Grypą Ptaków - przekazała na facebookowym profilu Agrounia Kępno.



Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.


Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.


Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.


Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).


Autor: patryk.hodera@radiosud.pl