10 grudnia 2022, 07:48

Teraz

Fakty

A A A

REGION: Są pierwsze protesty w sprawie przebiegu linii kolejowych szybkich prędkości

Pierwsze petycje negujące przebieg linii kolejowych szybkich prędkości trafiają do „Centralnego Portu Komunikacyjnego”, marszałka województwa oraz włodarzy gmin. Na taki ruch zdecydowali się już mieszkańcy Pędziwiatrów oraz Brzózek w gminie Galewice.

Sprawą zajmowała się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy w Galewicach, która podziela obawy mieszkańców. - Wiemy, że jest to strategiczne działanie ze strony rządowej. Powiem szczerze, że obojętnie który wariant zostanie przyjęty, będzie przechodził przez gminę Galewice – mówi wójt Piotr Kołodziej. - Niepokojące jest to, że linia poprowadzona jest przez obszary zabudowane. Zostały już zablokowane niektóre inwestycje. Przedsiębiorcy czekają na informacje, czy mogą zaczynać działalność, czy muszą się z tym pożegnać. Występuje tutaj konlikt różnych interesów, bo choćby patrząc na gminę Kępno czy gminę Wieruszów, to jeśli dany wariant odpowiada gminie Kępno, z kolei nam w stu procentach nie leży. Te warianty, które w jakimś stopniu odpowiadałyby nam czy gminie Wieruszów, to już nie odpowiadają gminie Kępno. Korzyści jako takich z przebiegu tych tras dla gminy nie będzie, bo nie ma tutaj mowy o podatkach czy innych benefitach. Nawet nie będzie u nas stacji, aby pociągi mogły się zatrzymywać, dlatego będziemy jedynie z tego pułapu obserwatorami. Zapraszam na konsultacje. Mam nadzieję, że projektanci będą mieli ochotę wsłuchać się w głosy mieszkańców i spróbują znaleźć korzystne rozwiązania.

Informacja o konsultacjach w Galewicach ma niebawem pojawić się na stronie internetowej gminy. Podobnie jest w przypadku innych samorządów, które przekazują informacje o planowanych spotkaniach.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl