10 grudnia 2022, 07:22

Teraz

Fakty

A A A

REGION: Wieruszów w pierwszej kolejności otrzyma polski węgiel

Niebawem do gminy Wieruszów ma trafić węgiel, który mieszkańcy zamawiali za pośrednictwem samorządu. Dobrą informacją jest fakt, że w pierwszych rzutach surowiec będzie pochodził z polskich kopalni.

- Te pierwsze 250 ton lokalne składy będą przywozić z "Węglokoksu" z Bytomia. Patrząc na specyfikację i to co mówią specjaliści, ten węgiel powinien być dobrej jakości. Usłyszeliśmy od lokalnych składów, że jest to bardzo dobra informacja - komentuje zastępca burmistrza Wieruszowa Marta Siubijak. - Te 250 ton to oczywiście nie jest wystarczająca ilość surowca, aby pokryć całe zapotrzebowanie związane ze złożonymi wnioskami. Jakie spółki będą obsługiwać nas w kolejnych transzach, tego jeszcze nie wiemy. Cały proces wygląda tak, że my składamy zapotrzebowanie i czekamy na wyznaczoną spółkę, która zgłosi się do gminy.

Mieszkańcy do 18 listopada złożyli wnioski, w ramach których chcieliby zakupić 375 ton węgla. - Wnioski wpływają do nas w każdym dniu. My musimy je zweryfikować, bo ustawodawca nałożył na nas taki obowiązek, więc nie wiemy czy wszystkie wnioski zostaną zaakceptowane - dodała Siubijak.

Podczas wtorkowej sesji Rady Gminy w Czastarach, wójt Dariusz Rejman przekazał, że również do jego gminy w pierwszej kolejności trafi węgiel z polskich składów.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl