26 kwietnia 2024, 10:31

Teraz

11°

Fakty

A A A

SIEDLIKÓW: Dzień Strażaka i 90-lecie OSP

Obchodząca właśnie 90-lecie powstania jednostka OSP w Siedlikowie była 27 maja gospodarzem miejsko-gminnych obchodów Dnia Strażaka. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia zasłużonym i wyróżniającym się druhom, a także poświęcono nowy wóz bojowy oraz amfiteatr. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym, po której korowód prowadzony przez orkiestrę „Don Bosco” z Marszałek przemaszerował na plac przed Domem Strażaka. Tam zebranych powitał prezes zarządu miejsko-gminnego ZOSP RP Mieczysław Mądry.
-Z okazji dzisiejszego świętowania składam serdeczne gratulacje wraz z podziękowaniami wszystkim druhom i druhnom z miasta i gminy Ostrzeszów za działalność ratowniczą, za bezinteresowną pracę i służbę drugiemu człowiekowi, dla naszej małej ostrzeszowskiej ojczyzny, za wychowanie młodzieży w duchu pomocy bliźnim. Poświęcają często własny czas, często kosztem rodziny.
Głównym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń. Najważniejsze z nich, Złoty Znak Związku, trafiło do prezesa OSP Szklarka Myślniewska Ryszarda Kupijaja, który powiedział.
-Dzisiejsze odznaczenia i medale to dla nas nie tylko nagroda za dotychczasową pracę. To zobowiązanie do dalszej aktywnej służby, godnego reprezentowania straży pożarnej i zdobywania szacunku i zaufania społeczeństwa. Taki dzień jak dziś uświadamia nam, że codzienny trud, zaangażowanie i poświęcenie, oprócz satysfakcji zapewnia nam także uznanie społeczne.
Historię jednostki jubilatki przybliżył jej prezes i jednocześnie poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.
-Ochotnicza Straż Pożarna, jak wynika ze źródeł, powstała w 1927 roku. Założycielami byli, nieżyjący już, mieszkańcy naszej miejscowości: Michał Bednarek, Walenty Ślęk, Walenty Nowak, Józef Pyta i Antoni Myja. Pierwszym naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedlikowie został wybrany druh Michał Bednarek, który tę funkcję pełnił do 1952 roku.
Z biegiem lat jednostka systematycznie się rozwijała, unowocześniała, pozyskiwała nowych członków i osiągała liczne sukcesy w zawodach i konkursach. Skoro jubileusz to nie mogło oczywiście zabraknąć prezentów. Druhowie z Siedlikowa z pewnością najbardziej ucieszyli się z nowego wozu bojowego, wartego blisko 240 tysięcy złotych peugeota. Zakupu dokonano dzięki wsparciu finansowemu samorządów gminy i województwa, a także Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zewnętrzne dofinansowanie pozwoliło też na wybudowanie obok sali amfiteatru. Poświęcenia tego obiektu, a także samochodu dokonał ksiądz proboszcz Jan Hutniczak.
-W jednostkach, w których pojawia się nowy samochód strażacki zauważam, że zwiększa się zainteresowanie ze strony młodych, nowych strażaków - zauważył marszałek Krzysztof Grabowski – To jest bardzo ważne i życzę jednostce w Siedlikowie, by również ten nowy narybek tutaj się pojawił, by ta sztafeta pokoleniowa mogła być kontynuowana.
Grabowski poinformował przy tym, że w tegorocznym budżecie województwa wielkopolskiego zabezpieczono kolejne cztery miliony na zakup sprzętu strażackiego. Burmistrz Mariusz Witek zwrócił natomiast uwagę na to, że dokładnie 27 lat temu odbyły się pierwsze wolne wybory samorządowe.
-Muszę powiedzieć, że przez te 27 lat wytworzyła się taka szczególna symbioza wszystkich samorządów w Polsce i strażaków ochotników. I ta symbioza przyniosła właśnie takie efekty, które tutaj dzisiaj podziwiamy i otwieramy.
Już za dziesięć lat 100-lecie jednostki OSP w Siedlikowie.


Nagrodzeni i odznaczeni


Złoty Znak Związku – Ryszard Kupijaj
Medal Semper Vigilant (Wiecznie Czuwający) – Józef Madry
Medal im. Bolesława Chomicza – Marian Cempel, Edward Dera
Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” – Szczepan Maury, Piotr Krzemieniowski, Robert Cempel, Kazimierz Parzybót
Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa” – Artur Cempel, Ireneusz Bernaś, Kazimierz Owoc, Jacek Jakubowski
Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa” – Jacek Ibron, Marian Nowak, Urszula Janicka, Maria Pawlak, Krystyna Dera, Genowefa Cempel, Mariola Nowak, Barbara Szmaj-Szłapik
Odznaki „Wzorowy strażak” – Łukasz Nowak, Mateusz Szykuła, Mateusz Witek

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl