30 maja 2020, 21:22

Teraz

12°

Fakty

A A A

ŚWIBA: OSP świętowała 90 lat

Straż Pożarna w Świbie świętowała 90-lecie swojego istnienia. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w minioną sobotę. Udział w nich wzięli zaproszeni goście oraz mieszkańcy Świby.

Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji strażaków w miejscowym kościele, którą odprawił proboszcz ks. Rafał Lubryka.  Po niej na placu przed remizą strażacką odbył uroczysty apel. Podniesienia flagi narodowej na maszt dokonał poczet flagowy a krótką historię jednostki przedstawił prezes OSP Świba druh Marek Peliński, który też podziękował strażakom za ich pracę na rzecz społeczeństwa.

Szczególne podziękowania kieruję do najstarszych druhów, którzy zawsze są gotowi do wspierania i pomocy. Niejednokrotnie korzystaliśmy z waszego doświadczenia. Dla mnie, prezesa OSP, to ogromny zaszczyt mogąc kierować taką jednostką, którą tworzyliście przez lata. Za codzienne realizowanie trudnych i odpowiedzialnych zadań, za ofiarność, za poświęcenie, za ratowanie mienia i życia ludzkiego, za pełny profesjonalizm podczas akcji ratowniczo-gaśniczej należą się wam wyrazy szacunku i uznania. Dziękuję wszystkim - mówił prezes OSP Marek Peliński. 

  Uroczystość była okazją aby wręczyć odznaczenia i odznaki zasłużonym druhom. Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa założony został na sztandar OSP Świba, a nadany przez Zarząd Główny OSP z Warszawy. Zarząd Wojewódzki OSP w Poznaniu przyznał brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa dla druha Mateusza Sedyka oraz Michała Pelińskiego. Wręczono też Odznakę OSP Świba za wysługę 55,50,45,40,35,30,25,20 i 10 lat. Po wręczeniu wyróżnień głos zabrali zaproszeni goście, którzy dziękowali strażakom za lata służby i poświęcenia a także składali im życzenia. Uroczystości w Świbie uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej, którzy przygotowali krótki występ artystyczny.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl