25 lutego 2020, 00:31

Teraz

Fakty

A A A

KRĄŻKOWY: Uroczyste rozpoczęcie budowy II etapu obwodnicy Kępna

Dzisiaj w Krążkowach nastąpiło pierwsze wbicie łopaty pod budowę drugiego etapu obwodnicy Kępna w ciągu drogi S11.

Było to jednak wbicie symboliczne, ponieważ prace drogowe przy budowie drugiego etapu obwodnicy Kępna trwają już od kilku miesięcy. Trwa odhumusowanie placu budowy, rozpoczęto także prace przy wykopach i nasypach. Ruszyły też roboty przy obiektach inżynierskich i wciąż prowadzona jest wycinka drzew. Od istniejącego węzła Kępno nowa trasa o nawierzchni bitumicznej pobiegnie na południe. Początkowo będzie to droga dwujezdniowa z dwoma przeciwległymi pasami ruchu, a następnie jednojezdniowa włączająca się do istniejącego przebiegu DK 11. O tym jak bardzo obwodnica Kępna odciąży miasto z ruchu tranzytowego mówili Europoseł Andżelika Możdżanowska i Starosta Kępiński Robert Kieruzal.
- To, że Kępno czekało na obwodnicę 40 lat, to my samorządowcy, ale także mieszkańcy doskonale wiemy. Obwodnica jest realizowana tak naprawdę od października 2015 roku, kiedy nastąpiło podpisanie umowy z wykonawcą I etapu, który już został zrealizowany dwa miesiące przed czasem i uroczyście otwarty przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jednocześnie został zapowiedziany realizowany właśnie drugi etap, który potrafi nas wszystkich łączyć. Dzisiejszy dzień jest symboliczny, bowiem zbliżamy się wielkimi krokami do finału - mówiła poseł do PE, Andżelika Możdżanowska.
- To faktycznie droga, która jest - nie przesadzę - ale pewnym zbawieniem dla Miasta i Gminy Kępno, ale i dla miejscowości i Gminy Baranów. Pozwoli ona na uzdrowienie tego ciągu komunikacyjnego, który jest tak zatłoczony, że ilość samochodów naprawdę przeszkadza żyć - dodał starosta Kępiński.
Druga, budowana właśnie część obwodnicy Kępna, to przedłużenie trasy na południe od drogi ekspresowej S8. Wartość inwestycji wynosi 122,6 mln złotych. W jej ramach powstanie odcinek drogi ekspresowej o długości ok. 6,8 km oraz łącznik z istniejącą drogą krajową DK11 o długości ok. 1,3 km. W ramach inwestycji powstanie dziewięć obiektów mostowych oraz dwa węzły: Kępno Wschód (połączenie z drogą wojewódzką nr 482) oraz Baranów (połączenie z DK11).

Autor: