17 kwietnia 2024, 07:37

Teraz

Fakty

A A A

KĘPNO: W Wielkopolsce będą „zielone szpitale”

29 placówek, zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Szpitali, podpisało deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wśród nich znalazł się także szpital z Kępna. Chcą być „zielone” ze względu na środowisko, ale też kwestie ekonomiczne.


Działalność szpitali i innych jednostek ochrony zdrowia przyczynia się do zanieczyszczenia naszego środowiska. Świadomość tej sytuacji i szukanie rozwiązań przyczyniło się do podpisania także przez szpital w Kępnie 27 lutego br. w Urzędzie Marszałkowskim „Deklaracji współpracy”  z samorządem Województwa Wielkopolskiego.


 Deklaracja to początek drogi szpitali w kierunku działań na rzecz ochrony środowiska, mając na uwadze troskę o nasze zdrowie jak i zdrowie naszych dzieci w przyszłości. - Mam nadzieję, że podpisanie deklaracji przyniesie realne proekologiczne rozwiązania dla szpitali w zakresie zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska mające na celu np. obniżenie emisji dwutlenku węgla, ograniczenie ilości odpadów, oszczędności w zakresie ogrzewania   mówi Radiu SUD Beata Andrzejewska, dyrektor szpitala w Kępnie, a zarazem członek zarządu Wielkopolskiego Związku Szpitali. - Wiele z tych rozwiązań nasz szpital już wprowadził. Termomodernizacja budynku szpitalnego z wymienionymi oknami powoduje energooszczędność. Z pewnością jest w tym temacie wiele do zrobienia – dodaje Andrzejewska.


W ramach rozpoczętej współpracy z samorządem Województwa Wielkopolskiego szpitale liczą także na wskazanie źródeł finansowania tych rozwiązań.


foto: SPZOZ Kępno

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl