22 lipca 2024, 15:24

Teraz

24°

Fakty

A A A

HANULIN: Wierni uczestniczyli w liturgii wielkopiątkowej

W kościel pw.Matki Boskiej Częstochowskiej w Hanulinie wierni uczestniczyli wczoraj w liturgii wielkopiątkowej. Odprawiał ją proboszcz parafii ks.Marek Nagler.

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu Kościoła katolickiego. Tego dnia w kościołach odprawiana była liturgia Męki Pańskiej – zwykle odczytywana z podziałem na role, a na ulicach wielu miast odprawiano Drogę Krzyżową.
Uroczystości Wielkiego Piątku skupione są na upamiętnieniu pojmania Chrystusa, jego męki i śmierci. Głównym elementem liturgii jest adoracja Krzyża – po ostatniej części liturgii – procesji do Grobu Pańskiego. Adoracja Krzyża w wielu kościołach trwała całą noc.

Dziś Wielka Sobota - dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.
Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl