27 kwietnia 2024, 13:38

Teraz

16°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: 25-lecie powiatu wieruszowskiego

W piątkowy wieczór (23.03) w sali bankietowej "Pod Różą" w Wieruszowie świętowano 25-lecie powiatu wieruszowskiego. Na uroczystość zaproszono byłych oraz obecnych samorządowców, przedstawicieli władz wojewódzkich, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.


Odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego i wspomnieniem zmarłych samorządowców rozpoczęły się uroczyste obchody 25-lecia istnienia samorządu powiatowego. - 1 stycznia 2024 r. minęło 25 lat od reaktywowania powiatów w ramach reformy administracyjnej kraju z 1998 r., w tym utworzenie powiatu wieruszowskiego - rozpoczynał starosta Stefan Pietras. - Dzisiejsza uroczystość to pewnego rodzaju podsumowanie działalności powiatu wieruszowskiego, ale przede wszystkim jednak podkreślenie roli samorządu w funkcjonowaniu państwa polskiego, ze zwróceniem uwagi na samorząd powiatowy.


Specjalnym gościem był Janusz Tomaszewski, wicepremier i minister MSWiA, posiadający tytuł "Zasłużonego dla Powiatu Wieruszowskiego". Nie zabrakło też innych honorowych obywateli, w tym tych niedawno nagrodzonych. Marszałka województwa reprezentował radny sejmiku Edward Kiedos. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili także delegaci Związku Powiatów Polskich a także sąsiednich powiatów: wieluńskiego oraz kępińskiego. Gościem honorowym była Anna Wróbel, wdowa po pierwszym staroście śp. Józefie Wróblu. W 1999 r. powiat objął sześć gmin byłego województwa kaliskiego i jedną gminę byłego województwa sieradzkiego. W latach 1999 - 2002 starostą był wspomniany Józef Wróbel, w latach 2002 - 2022 Andrzej Szymanek, obecnie tę rolę pełni Stefan Pietras.


- Jak pomyślę na początku, jak powiat się tworzył, i jakie były trudności, jak trzeba było to od początku układać, a dzisiejsze czasy powiatu, to ogromna różnica - przyznał wieloletni przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Żóraw, który powoli żegna się z tą rolą, ponieważ postanowił już nie ubiegać się ponownie o mandat radnego. - Na pewno trzeba wspomnieć tutaj w pierwszej kadencji nieżyjącego już Józefa Wróbla, który włożył też ogromny wkład pracy w to, że ten powiat powstawał i tworzył się. Później to już były poszczególne kadencje. W pierwszej kadencji, jako przewodniczący, ja się uczyłem, jak i cała rada. W składzie byli wójtowie tamtych czasów, sporo samorządowców, którzy wspierali nas, pomagali i uczyli nas pewnych podstaw, jeżeli chodzi o samorządność. Następne kadencje były już znacznie łatwiejsze, bo była już pewna organizacja.


Janusz Tomaszewski przypomniał, że jako wicepremier i szef MSWiA dzielił kraj na powiaty. - I to ja właśnie tę delegację z Wieruszowa i innych okolic przyjmowałem. Były momenty, kiedy niektórzy bardzo chcieli, żeby ten Wieruszów trafił zupełnie gdzie indziej, oni zaś chcieli tworzyć własny powiat. Decyzja zapadła taka, po wielu konsultacjach, że mamy powiat wieruszowski. Z ogromną przyjemnością przyjeżdżam tutaj, m.in. jako zasłużony obywatel powiatu wieruszowskiego. 25 lat minęło, powiat się rozwija, jest coraz ładniejszy i dalej te struktury coraz lepiej funkcjonują.


Wieloletni starosta i radny Andrzej Szymanek dodał, że powiat był budowany od podstaw. - Pierwszym sukcesem powiatu było to, że w ogóle go stworzyliśmy, że znaleźliśmy ludzi, że byli samorządowcy, że znalazła się baza materialna, że były osoby, które chciały nas wspierać, bo w tej początkowej fazie przy niewielkich pieniądzach, jakie nam z budżetu przekazano na organizację powiatu, to gdyby nie przedsiębiorcy, gdyby nie aktywiści lokalni, społeczni, to nie dałoby się tej bazy materialnej stworzyć, aby uruchomić urzędy, jednak to wszystko przy zaangażowaniu społecznym się udało i zaczęliśmy realizować zadania powiatowe. Powiem szczerze, że pierwszy element, który rzuca się w pamięci, to że dostaliśmy z Kalisza z Kuratorium Oświaty przy Zespole Szkół Zawodowych fundamenty i dokumentację, a nie dali nam pieniędzy, pieniądze zostawili u siebie, jednak myśmy wybudowali halę sportową, bo o tę dokumentację właśnie chodziło. Udało nam się to zrealizować, a w efekcie końcowym doszliśmy do tego, że jest budynek pasywny na potrzeby uczniów i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, i są zupełnie inne warunki funkcjonowania tej szkoły.


Dla mnie najważniejsze jest rozwiązywanie ludzkich spraw - przyznał Marek Stojecki z klubu PiS, któremu towarzyszyła wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wiesława Lewik. - To dbanie o dobro mieszkańców tego powiatu pod każdym względem: pod względem bezpieczeństwa przede wszystkim, w szerokim tego słowa znaczeniu. Bo mówimy nie tylko o drogach, ale także o bezpieczeństwie zdrowotnym. Również bardzo ważne są sprawy związane z pomocą ludziom potrzebującym, niepełnosprawnym czy osobom, które w jakiś sposób są dotknięte przez los. Powiat to realizuje, ma niezbędne do tego instytucje. My staramy się jak najlepiej rozwiązywać te ludzkie sprawy. Dla mnie mieszkańcy Wieruszowa i powiat wieruszowski są najważniejsze: tu się urodziłem, tu mieszkam i tu na pewno też złożę swoje kości.


Wiesława Lewik podkreślała o daleko idącej współpracy - bez względu na opcje polityczne. - Jest ten cel społeczny, i on jest dla nas najważniejszy, co ostatnie 5 lat w radzie i samorządzie pokazało, że jednak umiemy współpracować, osiągać cele, wspólnie realizować zadania, które przed nami stoją.


Podczas 25-lecia nie zabrakło oczywiście podziękowań i pamiątkowych statuetek. Uroczystość artystycznie uświetnili uczniowie i absolwenci LO: Ewa Wabnic i Martyna Domal. W sposób szczególny wyróżniono przedstawicieli jednostek organizacyjnych powiatu a także pracowników z 25-letnim stażem. Na gali wystąpili też Artyści Teatru Rozrywki w Chorzowie: Alicja Witomska i Tomasz Wojan, który jest absolwentem LO w Wieruszowie.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl