28 kwietnia 2024, 08:26

Teraz

11°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: 650-lecie miasta

Mszą świętą w kościele Paulinów rozpoczęto w niedzielę obchody 650-lecia Wieruszowa. Po modlitwie rozpoczęła się na Rynku uroczysta sesja Rady Miejskiej.

Obchody otworzył przewodniczący Rady Miejskiej Adam Śpigiel. Wśród zaproszonych gości znaleźli się byli i obecni samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, oświaty a także osoby zasłużone dla miasta i całej gminy.

- Tak naprawdę to są urodziny, urodziny miasta, urodziny nas wszystkich, więc czego życzyć w kontekście tego, że za chwilę będzie zamykana kapsuła, i żeby pomarzyć też sobie, żeby te moje słowa tam się znalazły – mówił burmistrz, Rafał Przybył. - Wolności, drodzy państwo, wolności tej, z której teraz korzystamy tak, że jak za kilkadziesiąt lat otworzą tę kapsułę to przynajmniej będą ją czuli tak jak my ją czujemy, będą pamiętali o tym żeby tak bronić tej wolności, tak jak my stoimy na jej straży, jak walczyli o nią nasi przodkowie.

O zabranie głosu został poproszony wieloletni samorządowiec oraz były gospodarz miasta, Czesław Wróblewski. Obecny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powrócił do początków samorządności, do budowania infrastruktury, sieci gazowniczej czy oczyszczalni. Zaraz po tym na scenę zostały zaproszone wyróżniające się osoby. A mowa o Honorowym Obywatelu Adamie Musiale i Mariuszu Dychto a także zasłużonym dla miasta Aleksandrze Kartasińskim z fundacji Happy Kids. Panowie otrzymali symboliczne kwiaty, zaświadczenia oraz gromkie brawa ze strony publiczności. Chwilę później nastąpił równie ważny moment, przekazanie sztandaru Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II.

Życzenia świętującemu miastu przekazali radny sejmiku Andrzej Chowis, starosta wieruszowski Andrzej Szymanek, burmistrz Kępna Piotr Psikus i przedstawiciel marszałka województwa. Po zakończeniu uroczystej sesji goście przenieśli się bliżej Urzędu Miejskiego, a tam do specjalnej kapsuły zostały zdeponowane pamiątki. Przesłanie dla przyszłych pokoleń, umieszczone w solidnej metalowej skrzyni, pokryła makieta miasta nawiązująca do historycznej ryciny. Z wieruszowskiego Rynku w niebo pofrunęło 650 gołębi a kilka minut później zatańczono poloneza. Na taneczne i utrzymane w duchu patriotyzmu widowisko zaprosili uczniowie oraz nauczyciele szkół.

650-leciu miasta towarzyszyła wystawa koordynowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Młodzież z okazji okrągłej rocznicy uchwyciła na pamiątkowych fotografiach 650 osób. Każdy mógł później zabrać swoje zdjęcie na pamiątkę. Oprócz tego zaproszono do pokazu kulinarnego wraz z degustacją, były występy solistów małych strażaków, gry i zabawy dla najmłodszych.

Gwiazdą wieczoru była Margaret.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl