5 grudnia 2021, 23:25

Teraz

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Są źródła geotermalne

Czy w Wieruszowie są szanse na czerpanie korzyści ze źródeł geotermalnych? Władze gminy wciąż poszukują pomysłu na ożywienie miasta.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego Kieleckie Przedsiębiorstwo Geologiczne opracowało raport zawierający informację geologiczną dla przewidywanej lokalizacji otworu geotermalnego. – Do tego zadania podchodzimy bez egzaltacji – nie kryje burmistrz, Rafał Przybył. – Niedawno otrzymaliśmy raport i dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że na poziomie 1300 m posiadamy źródła geotermalne, które w pewnym stopniu mogłyby nas zabezpieczyć w energię, ale przede wszystkim służyć do rekreacji. W tej chwili rozmawiamy z przedsiębiorstwem geologicznym. To wiodąca firma na rynku, która oprócz dokumentacji pomaga w zdobyciu środków na realizację przedsięwzięcia. Aktualnie czekamy na odpowiedź z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jakie będą programy i czy będą one mogły finansować przynajmniej te pierwsze prace.

Jak podkreśla burmistrz tego typu projekt mógłby zostać wdrożony i połączony z budową nowego ośrodka sportowego na terenie stadionu. – Jeżeli uda się zmontować budżety to te projekty mogłyby wystartować – dodaje Przybył. - Wiem, że w tę stronę proceduje wiele gmin. Burmistrz Poddębic to mój przyjaciel z lat szkolnych i tam tego typu rozwiązania się sprawdziły. Tak naprawdę jakiej jakości są źródła i jaką mają temperaturę będziemy mogli dowiedzieć się po wykonaniu pierwszego odwiertu.

Autor: wieruszow@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
  • ~Zenon Flisak : Po co ożywiać Wieruszów Jest dużo ładniejszych miast.
    Jak się opłaca to niech robią, ale nie po to żeby na siłę ożywiać coś bez sensu.

    08:09, 25 lipca 2016, | odpowiedz