22 stycznia 2019, 10:56

Teraz

-8°

Fakty

A A A

KRUPKA: Zmarł Bohdan Pilarski, były poseł i muzykolog

Nie żyje Bohdan Pilarski, były Poseł na Sejm RP oraz wybitny muzykolog.

Bohdan Pilarski urodził się 24 września 1931 r. w Brzozowcu w gminie Lwieniec. Jak przeczytać można w nocie biograficznej Encyklopedii Solidarności, W czasie II wojny światowej był kurierem i zwiadowcą w oddziale Armii Krajowej dowodzonym przez swojego brata Stanisława. W 1951 ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego w Poznaniu, następnie podjął studia muzykologiczne na Uniwersytecie Poznańskim. Po likwidacji Katedry Muzykologii przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie ostatecznie ukończył studia w 1956. Pracował krótko w Instytucie Muzykologii Wydziału Historycznego UW, a od 1957 jako redaktor „Ruchu Muzycznego”. W latach 1962–1965 studiował historię i estetykę w Paryżu w Sorbonie, a w Collège de France historię sztuki i antropologię. Przygotowywał pod kierunkiem Vladimira Jankélévitcha rozprawę doktorską o muzyce Maurice’a Ravela. Przez dwa lata pracował w radiu i telewizji francuskiej. W 1965 polskie władze ustaliły, że pośredniczył w kontaktach Jerzego Giedroycia ze Stanisławem Mackiewiczem, na skutek czego w czasie kolejnego pobytu w Polsce odmówiły mu paszportu na dalszy wyjazd do Francji. Nie mógł znaleźć stałego zatrudnienia, dopiero w latach 1970–1972 pełnił funkcję kierownika programowego Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 1969 opublikował Szkice w muzyce (poszerzone m.in. o artykuły usunięte przez cenzurę drugie wydanie tej książki ukazało się w 2010).

W 1973 wyjechał ze stolicy do wsi Krupka, gdzie prowadził gospodarstwo rolne, w 1975 angażował się w protesty przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W 1981 stanął na czele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” w gminie Bolesławiec. W okresie stanu wojennego był internowany, następnie objęty dozorem milicyjnym.

Od 1989 do 1993 był posłem X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego oraz I kadencji z ramienia Porozumienia Ludowego. Do 1993 był wiceprzewodniczącym Stronnictwa Ludowo-Chrześcijańskie, a w 1993 przewodniczącym Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji. Od 2001 związany z Prawem i Sprawiedliwością, z list którego bezskutecznie kandydował w 2001 do Sejmu, w 2004 do Parlamentu Europejskiego, a także w wyborach lokalnych.

Bohdan Pilarski zmarł w wieku 87 lat.

Pogrzeb muzykologa, byłego Posła na Sejm RP Bohdana Pilarskiego odbędzie się w poniedziałek 11 czerwca o godz. 13.00 na cmentarzu w Piaskach koło Bolesławca w powiecie wieruszowskim. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl

lubZaloguj się

Redakcja Radia SUD nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Tryb sortowania komentarzy:

Brak komentarzy.