25 czerwca 2024, 07:05

Teraz

18°

Promocja

A A A

PROMOCJA: Czym jest wapno budowlane?

Wapno budowlane to materiał powszechnie stosowany w budownictwie, ale także w ogrodnictwie i rolnictwie. Wszystko za sprawą jego właściwości, a także tego, że jest łatwy do pozyskania i niedrogi. Znajdziemy go zarówno we współczesnym budownictwie, jak i w każdym budynku zabytkowym. Dowiedzmy się co to jest wapno budowlane i czym się charakteryzuje.


Skład wapna budowlanego


Wapno pozyskiwane jest ze złoża kamienia wapiennego, a następnie poddawane procesowi wypalania w zakładach wapienniczych. W rezultacie otrzymujemy wapno palone, które w specjalnych maszynach nazywanych gaszalnikami poddane zostaje procesowi gaszenia wodą i staje się wapnem gaszonym, określanym też jako hydratyzowane lub właśnie budowlane. Skład wapna budowlanego jest zatem w pełni naturalny i ekologiczny. Z chemicznego punktu widzenia jest to wodorotlenek wapnia. Materiał ten jako składnik zapraw tynkarskich czy murarskich, naturalnie przekształca się w pierwotny kalcyt, dlatego mówimy, że wapno to jedyny materiał wiążący, którego obieg w przyrodzie jest zamknięty.


Wapno - właściwości


Wapno budowlane ma szereg właściwości, które czynią go użytecznym w różnych gałęziach gospodarki. W budownictwie bywa łączone z zaprawami murarskimi i tynkarskimi, aby je uelastycznić i nadać im zdolności do samozabliźniania się mikropęknięć. Powszechnie cenione są też bakteriobójcze i dezynfekujące właściwości wapna budowlanego. Właśnie z tego powodu dokonuje się bielenia ścian, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panują warunki sprzyjające powstawaniu pleśni czy grzybów, np. w łazience, kuchni czy piwnicy. Wapno budowlane zapobiega gromadzeniu się wilgoci również przez to, że zwiększa paroprzepuszczalność zaprawy. Wszystko to ma oczywiście pozytywny wpływ na higienę i mikroklimat panujący wewnątrz budynku.


Kolejne właściwości wapna budowlanego korzystne są z punktu widzenia rolnictwa i sadownictwa. Mowa o wapnowaniu gleby, dzięki czemu zostaje ona odkwaszona i użyźniona. To zabieg, który zapewnia wyjątkowo dobre rezultaty na glebach gliniastych, ale podsypanie wapna pod zwykły przydomowy trawnik również będzie dobrym pomysłem, gdyż dzięki temu będzie on lepiej porastany przez roślinność. Nie należy jednak stosować takiej podsypki na rosnącą już trawę.


Powszechnie znane są też właściwości wapna związane z zapobieganiem pękaniu pni drzew. Z tego powodu w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy drzewka owocowe narażone są na duże wahania temperatur, które niekorzystnie wpływają na pnie, sadownicy często pokrywają je wapnem. W tym przypadku warto jednak zastosować domieszkę wody i gliny lub krowieńca, aby stworzyć zabezpieczenie, które nie będzie prędko spłukiwało się podczas deszczu.


Jak widać, wapno budowlane to materiał o wielu zastosowaniach. Warto wiedzieć, jak powstaje i do czego może się przydać. Pamiętajmy jednak, że wapno jest substancją drażniącą skórę i oczy, dlatego wszelkie prace z jego wykorzystaniem należy przeprowadzać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Szeroka oferta tego typu produktów dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cement-wylewki-zaprawy-kruszywa/wapno

Autor: redakcja@radiosud.pl