22 lipca 2024, 15:26

Teraz

24°

Promocja

A A A

PROMOCJA: Paleciaki - czyli wszystko, co warto wiedzieć o składowaniu niskim

Składowanie niskie to głównie proces o którym mówi się w niewielkich magazynach, na zapleczach sklepów oraz marketów czy w hurtowniach. Mimo, że nie jest ono zdecydowanie tak wymagające jak składowanie wysokie, to warto w jego kontekście również zadbać o jak najlepiej dobrany sprzęt i urządzenia, które będą odpowiadały na potrzeby. A do takich właśnie należą różnego typu paleciaki.


Czym są paleciaki?


Paleciaki (inaczej wózki paletowe) to niewielkich rozmiarów wózki podnośnikowe, mogące unosić ładunki na paletach na niewielkie wysokości oraz transportować je po równych nawierzchniach. Paleciaki występują w dwu wersjach: • z napędem elektrycznym,

 • bez napędu (określane jako wózki paletowe ręczne).


Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje posiadają akumulatorowy napęd mechaniczny. Posiadają one zamontowaną baterię, która ładowana jest prądem, dzięki czemu elektryczne wózki paletowe nie wymagają użycia siły fizycznej ani podczas przenoszenia, ani w trakcie transportowania ładunków.


Drugi typ spośród wózków paletowych to paleciak ręczny. Jest on całkowicie pozbawiony napędu i nie posiada akumulatora (ani żadnego innego źródła mocy). Za wprawienie kół w ruch czy też podniesienie wideł odpowiada w jego przypadku tylko i wyłącznie operator sterujący dyszlem wykorzystując siłę swoich mięśni.


Paleciak w magazynie


paleciak w pracy magazynowej

Jak zaznaczyliśmy na wstępie - paleciaki głównie zastosowanie znajdują w magazynach. Być może większość z Was miała z nimi również także styczność w sklepach, marketach czy hipermarketach, gdzie pełnią one zazwyczaj rolę urządzeń przeznaczonych do: • odbierania i rozładunku zamówień,

 • bezpiecznego przewożenia palet pomiędzy regałami,

 • składowania na niskich regałach.


W magazynie paleciaki ręczne i elektryczne stanowią sprzęt, który pozwala szybko, ale i bezpiecznie obsługiwać palety. Ponadto zaletą paleciaków jest fakt, że są one niezwykle łatwe w prowadzeniu.


Uprawnienia na paleciaki - potrzebne czy nie?


Wiele osób zastanawia się, czy operowanie wózkami paletowymi wymaga specjalnych uprawnień. Odpowiedź na to pytanie zależy tylko i wyłącznie od tego czy paleciak posiada napęd czy też nie. Bowiem wszystkie urządzenia z napędem mechanicznym podlegają pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego i aby je obsługiwać konieczne jest posiadanie uprawnień na wózki widłowe (wydawanych przez ten sam organ).


Sprawa ma się dużo prościej w przypadku paleciaków ręcznych - pozbawione napędu, wyposażone jedynie w udźwig do około 1500 kg i podnoszenie umożliwiające oderwanie od ziemi palety na wysokość, która zapewni jej bezpieczne przewiezienie; nie wymagają uzyskania przez operatorów żadnych uprawnień. Do ich obsługi wystarczy krótkie odbywające się w firmie przeszkolenie oraz udział w szkoleniu BHP, który i tak powinien zaliczyć każdy pracownik.


Składowanie niskie, średnie i wysokie


Gdy mowa o składowaniu zazwyczaj przed oczyma się wydajne i zaawansowane wózki widłowe wysokiego składowania. Jednak składowanie czy magazynowanie towarów to nie tylko duże hale, to także niewielkie markety, magazyny przy halach produkcyjnych oraz miejsca przechowywania produktów sprzedawanych w sklepie internetowym.


Wyróżnia się trzy typy składowania: • niskie,

 • średnie

 • oraz wysokie.


Dla każdego wyznaczone są inne wysokości regałów, a co za tym idzie - do ich obsługi niezbędne są zróżnicowane urządzenia.


Składowanie wysokie


Składowanie wysokie odbywa się na wysokości powyżej 7,2 metra. W przypadku tak wysokich regałów najczęściej podczas obsługi ładunków korzysta się z wózków widłowych elektrycznych o dużym wysięgu oraz wózków widłowych bocznych.


Składowanie średnie


Ten rodzaj magazynowania dotyczy rozmieszczania ładunków na regałach o wysokości od 4, 2 do 7,2 metra. W tym celu zazwyczaj do pracy wybiera się wózki widłowe elektryczne oraz wózki teleskopowe.


Składowanie niskie


obsługa paleciaka

Jak łatwo się domyślić, kategoria ta obejmuje składowanie na wysokości do 4,2 metra. Dlatego też wymagać może najbardziej zróżnicowanego sprzętu, do którego zalicza się: • paleciaki ręczne - z możliwością unoszenia do 50 cm;

 • paleciaki elektryczne oraz elektryczne z masztem - które podnoszą ładunki na wysokość do 1,5 metra;

 • wózki widłowe elektryczne a także wózki teleskopowe.


Składowanie niskie jest bardzo szerokim pojęciem, ponieważ należy zwrócić uwagę na fakt, że odnosi się zarówno do transportu poziomego ładunków, jak i podnoszenia palet na wysokość 4 metrów, czego z pewnością nie można zaliczyć do "transportu poziomego".


Składowanie niskie - najczęściej występujące zagadnienia


Jeśli mowa o składowaniu niskim, to warto wiedzieć z czym wiąże się ten temat. Magazyny niskiego składowania zazwyczaj projektowane są w ten sposób z dwu przyczyn - ograniczona przestrzeń (pionowa) w budynku albo też duża powierzchnia pozioma magazynowania. Przy takim układzie bardziej istotne jest sprawne przewożenie palet z miejsca na miejsce niż ich rozmieszczanie na regałach. Z uwagi na ten fakt: • właściwe rozplanowanie przestrzeni magazynowej oraz wybór systemu składowania ładunków jest bardzo istotny dla zachowania prawidłowego przepływu towarów,

 • zagospodarowanie powierzchni ma znaczenie również w kontekście wyznaczenia odpowiedniej szerokości dróg transportowych; jak wiadomo im szerszy pojazd, tym większa musi być szerokość przejazdu,

 • odpowiednie dobranie właściwych urządzeń do transportowania palet musi polegać na dopasowaniu sprzętu, który będzie wydajny, zwrotny i łatwy w obsłudze - tak aby z łatwością poradził sobie z pokonywaniem magazynowych tras

 • ważne jest również aby wykorzystywane maszyny i urządzenia były ściśle dopasowane do potrzeb - liczy się nie tylko rodzaj napędu, ale także udźwig, maksymalna wysokość podnoszenia czy długość wideł.


Wybierane przez właścicieli magazynów paleciaki powinny także być bezpieczne (przechodzić regularne przeglądy), a regały i inne konstrukcja odpowiednio, stabilnie zabezpieczone i przymocowane do podłoża lub ścian.


Ręczne wózki paletowe vs elektryczne paleciaki


paleciak elektryczny z podestem

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy w dobie ogólnie panującej mechanizacji wszelkich procesów zakup wózków paletowych ręcznych w ogóle jeszcze ma sens. Wszystko zależy oczywiście od kontekstu, ale z pewnością - tak.


O ile w przypadku wózków paletowych elektrycznych sprawa jest dosyć jasna, ponieważ pojazdy tego typu są wyposażone w napęd umożliwiający im wykonywanie takich czynności jak jazda czy też unoszenie ładunków na paletach, o tyle ręczne wózki paletowe nie posiadają żadnego źródła zasilania. Z jakich powodów zatem korzystanie z nich może być w ogóle opłacalne?


Przede wszystkim ich zaletą jest niska cena zakupu. Wózek paletowy ręczny to koszt zaledwie około 1 000 zł. Z kolei elektryczny paleciak kosztuje od 20 000 zł wzwyż. Jest to znaczna różnica, która może mieć znaczenie szczególnie w przypadku niewielkich firm, dysponujących ograniczonym budżetem. Jednak dla przedsiębiorstw, które nie potrzebują bardziej zaawansowanych maszyn do transportu lub nie będą korzystać z urządzeń intensywnie - paleciaki ręczne to doskonałe rozwiązanie.


Wózki paletowe - nowe i używane


Wózki paletowe można kupić też w wersji używanej (nawet ręczne paleciaki). Na takim zakupie dodatkowo można zaoszczędzić od 20 do nawet 50% kosztów. Jednak wybierając, czy to używane paleciaki czy wózki widłowe należy przed zakupem dokładnie sprawdzić zarówno ich parametry (model, wysokość podnoszenia, udźwig, długość wideł), jak i stan techniczny sprzętu. Regularnie kontrolowane wózki paletowe używane to dobra okazja, by niskim nakładem kosztów zwiększyć ilość maszyn w swoim przedsiębiorstwie.


Podsumowanie


wózek paletowy ręczny w magazynie

Popularne i niedrogie wózki paletowe to idealne urządzenia do składowania niskiego. W zależności od potrzeb (oraz wysokości regałów magazynowych) spośród wielu dostępnych na rynku paleciaków dobrać można te, które najlepiej będą spełniały oczekiwania: czyli ręczne, elektryczne a nawet wózki paletowe z masztem.

Autor: ewa.kowalczyk@radiosud.pl