27 kwietnia 2024, 12:28

Teraz

16°

Promocja

A A A

PROMOCJA: W jakich dziedzinach i sektorach można znaleźć pracę w Polsce?

Rynek pracy kształtuje się z korzyścią dla pracowników. Rosnące pensje, pojawiające się nowe ogłoszenia o pracę i liczne benefity pozapłacowe – to tylko niektóre elementy tak zwanego rynku pracownika. W jakich dziedzinach można znaleźć zatrudnienie w Polsce? Które sektory rozwijają się, dając szansę na godne życie i wysokie zarobki, które zaś ulegają wygaszaniu?


Bezrobocie w Polsce, pomimo zawirowań geopolitycznych za naszą wschodnią granicą, dalej utrzymuje się na niskim poziomie. To dobre wieści dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy, chcących przeprowadzić się za zatrudnieniem lub będących w trakcie przebranżowienia. Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami mogą celować w konkretne miasto, w którym działa wiele firm z danej specjalizacji. Myśląc i działając w ten sposób na pewno będą narzekały na kiepskie warunki zatrudnienia. Na co mogą liczyć pracownicy oraz osoby przymierzające się do startu w karierze? Jak pod tym względem prezentują się największe polskie miasta?


Wrocław – miasto spotkań


Wrocław w ostatnich latach zyskał mocną pozycję na rynku pracy w Polsce. Miasto przyciąga inwestorów, także tych zagranicznych, w związku z czym zarówno pracodawca, jak i pracownicy nie mają powodów do narzekania. Dużą rolę odgrywa sektor IT, a największe firmy, takie jak Google, IBM, Ceneo czy FrameLogic, mają tutaj swoje siedziby. Wiele przedsiębiorstw obrało stolicę województwa dolnośląskiego jako główny punkt wyjściowy na rynek europejski. Firmy te chętnie wykonują zlecenia zagraniczne. Obserwuje się także zjawisko, że firmy pochodzące spoza Unii Europejskiej często wybierają to miejsce jako siedzibę do dalszej ekspansji na rynki wewnątrzwspólnotowe. We Wrocławiu bardzo prężnie rozwija się też branża gastronomiczna i piwowarska. Więcej informacji na temat prognoz dla branży IT we Wrocławiu można znaleźć w poniższym tekście: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Branza-IT-we-Wroclawiu-Prognozy-rynku-pracy-8392053.html.


Rzeszów – stolica innowacji


Podkarpacie, choć owiane złą sławą w kontekście rynku pracy, ma do zaoferowania coraz więcej. Jego stolica nie wykazuje oznak bezrobocia wykraczającego poza średnią krajową. Wśród dominujących branż znajduje się przemysł lotniczy, motoryzacyjny, IT, ale też turystyka. Z każdym rokiem pojawiają się tu nowe firmy technologiczne, naukowo-badawcze i rozwojowe, jak również firmy deweloperskie z branży gamingowej. Istniejące tu uczelnie kształcą przyszłe kadry, które znajdą zatrudnienie w firmach z różnych sektorów, także w wyżej wymienionych. Osoby chcące działać na własną rękę mogą skorzystać z bliskości Bieszczad i otworzyć pensjonat czy wybudować domki na wynajem bądź też zatrudnić się w hotelu czy restauracji. Więcej na temat rynku pracy w Rzeszowie opisano w artykule: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rynek-pracy-w-Rzeszowie-Jakie-kierunki-warto-ukonczyc-by-znalezc-zatrudnienie-8267925.html.


Katowice. Dla odmiany 


Stolica województwa śląskiego słynie z rozwoju różnych branż. Jednym z bardziej atrakcyjnych sektorów, który rozwija się bardzo prężnie w całym kraju, jest IT. Nowe aplikacje, strony internetowe, bezpieczeństwo danych, gaming – te i inne zagadnienia są aktywnie rozwijane przez zatrudnionych w lokalnych firmach specjalistów. Choć region jest kojarzony z górnictwem, to dziś jego silne uprzemysłowienie koncentruje się na innych obszarach. Dobrze ma się tu branża magazynowa, ściśle powiązana z popularyzacją i wzrostem rynku e-commerce. Magazyny, hale czy centra logistyczne potrzebują setek rąk do pracy. Chodzi nie tylko o pakowaczy, ale także magazynierów, kierowców czy menedżerów. Szczegóły na ten temat można znaleźć w serwisie Bankier: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-czeka-branze-magazynowa-Praca-dla-magazynierow-8402049.html. Oprócz tego wiele osób związało swoją karierę z sektorem usługowym, handlem czy też branżą motoryzacyjną. W regionie działają też różnego rodzaju centra konferencyjne, którą ściągają do Katowic biznesmenów, inwestorów, naukowców i ludzi świata kultury.


 

Autor: ewa.kowalczyk@radiosud.pl