21 lutego 2020, 16:55

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

DZIETRZKOWICE: 45-lecie "Podpory Rodziny"

Wyjątkowego jubileuszu doczekała pochodząca z Dzietrzkowic w gminie Łubnice kapela „Podpora Rodziny”. Spotkanie z okazji urodzin zorganizowano w niedzielę. Nie zabrakło zacnych gości na czele z jubilatami, władzami samorządowymi oraz delegacji zaprzyjaźnionych zespołów i organizacji.

Prawie od samego początku kierownikiem zespołu jest Piotr Gołek. - Na początku działaliśmy jako kabaret, ale się to nie przyjęło, bo w tych czasach obowiązywała jeszcze cenzura – wspomina. - Później zrobiliśmy kapelę podwórkową, trwało to około 15 – 20 lat. Z racji tego żeśmy się zestarzeli kapelę podwórkową zamieniliśmy na kapelę ludową. To trwa aż do dzisiejszego dnia.

Henryk Małys dodaje, że repertuar jest różnorodny. - Śpiewamy piosenki ludowe, biesiadne, cygańskie, góralskie, śląskie. Kapela dzieliła się na dwa człony: występujemy z piosenkami ludowymi, np. na dożynkach, to jest z nami więcej pań a gdy gramy do tańca to przeważają panowie. Dziś będziemy śpiewać piosenki ludowe.

Do udziału w spotkaniu zaproszono zaprzyjaźnione zespoły – kapelę „Lututowianie” i kapelę z Sokolnik. Świętującym muzykom, którzy zostali określeni perełką powiatu i regionu, życzenia składali m.in. starosta Andrzej Szymanek, wójt Michał Pazek, były wójt Henryk Ciosek, przewodniczący Rady Gminy Marian Baniak, radna powiatu Iwona Chadryś oraz wielu przyjaciół.

Autor: wieruszow@radiosud.pl